Aktualności

Jesienna sesja Stowarzyszenia Miłośników Powozów i Zaprzęgów

31 lipca 2012 · Kategoria: Inne imprezy, Powożenie, ·

Jagodne – Budziska – Warszawa
29-30 września 2012 r.

 

Potrzeba zorganizowania tego typu sesji wynika z konieczności zachowania pewnej symetrii dla podstawowych pojęć zawartych w tytule naszego Stowarzyszenia. Wszystkie dotychczasowe spotkania poświęcone były w wielowątkowym zakresie merytorycznym zabytkowym pojazdom konnym, podobny charakter też miały wszystkie wycieczki organizowane przez Stowarzyszenie. Przychodzi więc czas na przesunięcie akcentu naszych zainteresowań nieco w kierunku stylowych zaprzęgów i tradycyjnego powożenia, tym bardziej że w naszym gronie są osoby żywo zainteresowane rozwojem tej dyscypliny oraz rysują się pewne perspektywy nie tylko na uczestnictwo polskich zaprzęgów w konkursach w zachodniej Europie, ale również organizacji takich konkursów w Polsce. Wydaje się też, że podstawową wiedzę o użytkowaniu koni, zaprzęganiu i powożeniu winien posiadać z natury rzeczy każdy kolekcjoner pojazdów konnych, nawet jeśli nie oddaje się praktycznemu powożeniu. Mam nadzieję, że proponowany program okaże się równie atrakcyjny jak wypełniający konkretne potrzeby poznawcze.

Andrzej Novák-Zempliński

Regulamin Stowarzyszenia – do pobrania

PROGRAM SPOTKANIA

Sobota, 29 września 2012 r.

JAGODNE, Centrum Treningowe Koni

 • Godz. 11:00 – Blok teoretyczny z pokazami praktycznymi poprowadzi Ireneusz Kozłowski. W całości poświęcony będzie podstawowej wiedzy o użytkowaniu koni, zaprzęganiu i powożeniu. Pokaz obejmie zaprzęganie i powożenie parą, pojedynką oraz tandemem. Przy okazji tandemu omówione zostaną zasady powożenia czwórką (trzymanie lejc i użycie bata).
 • Godz. 13:00-14:00 – Lunch.
 • Po lunchu przejazd do Budzisk, k/Halinowa – ok. 45 min. (56 km)

BUDZISKA, Stadnina Koni Krzysztofa Szustera

 • Godz. 15:00 – Prezentacja zbiorów Krzysztofa Szustera, pojazdy konne, uprzęże i akcesoria, zespół konnych pojazdów pożarniczych.
 • Godz. 16:30 – Pokaz pięciokonnego zaprzęgu z brekiem książąt Sanguszków z Gummnisk, który startował i odniósł sukcesy w tegorocznych konkursach tradycyjnego powożenia w Cuts, Francja. Pokaz będzie obejmował zaprzęganie i krótki przejazd wraz z elementami konkursu zręczności powożenia oraz wyprzęganie.
 • Po pokazie przejazd do Ośrodka Jazdy Konnej w Sokólach, k/Stanisławowa, ok. 20 km.

SOKÓLE, Ośrodek Jazdy Konnej

 • Godz. 18:30 – Rozpoczęcie wieczoru wspomnień. W pierwszej części wspomnienia z Cuts obejmujące półroczny okres przygotowań do konkursu oraz występ zaprzęgu Krzysztofa Szustera ilustrowany licznymi zdjęciami i filmem. Po wspólnej kolacji – w drugiej części wspomnień, relacja Krzysztofa Olczaka z niezwykle udanej wycieczki do Bawarii z dużą ilością znakomitych zdjęć.

Niedziela, 30 września 2012 r.

WARSZAWA, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

 • Godz. 10:00 – Prezentacja zbiorów Działu Jeździectwa oraz przedstawienie perspektyw dalszego rozwoju Muzeum – przedstawi dyr. Piotr Hubert Świda. Zakończenie sesji ok. godz. 13-tej.

INFORMACJE DOJAZDOWE:

Jagodne 45 znajduje się przy szosie E 30 (2), 12 km za Kałuszynem po lewej stronie.
Kontakt: Irek Kozłowski – 0-604-789-199, 0-501-277-627.
Są możliwości noclegowe w Jagodnem lub w okolicy dla osób, które chciałyby zamówić nocleg z piątku na sobotę. Koszt lunchu w Jagodnem – ok. 40 zł/osoba.

Budziska położone są na północ od m. Halinów (zjazd z E 30 na prawo za m. Dębe Wielkie, jadąc w kierunku Warszawy), na prawo za m. Długa Szlachecka.
Kontakt: Krzysztof Szuster – 0-600-404-150.

Ośrodek Jazdy Konnej w Sokólach jest położony za Stanisławowem, ok. 20 km na wschód od Budzisk, drogą nr 637.
Kontakt: Waldemar Zientek – 0-601-251-272.
Nocleg w pokojach 1, 2, 3 osobowych, koszt pokoju ze śniadaniem 200 zł bez względu na ilość osób. Koszt wspólnej kolacji w Ośrodku – ?

Dojazd z m. Sokóle do Warszawy drogą 637 na wschód, ok. 45 km., kierować się na Centrum, zjazd z Trasy Łazienkowskiej za mostem na Wiśle w kierunku Wilanowa (na południe). Dojazd do Łazienek Królewskich ul. Szwoleżerów (drugie światła na prawo) lub ul. 29 Listopada, następna w prawo za światłami.
Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa usytuowane jest za Pałacem Myślewickim.

 • RSS
 • Newsletter
 • Facebook
 • Google+
 • GoldenLine
 • YouTube