Idealny koń dresażowy

Podczas MPMK we Wrocławiu 2012 AKU Thomson zorganizował spotkanie z uznanym sędzią Wimem Ernstem*. Głównym tematem kilkugodzinnego spotkani była hodowla koni sportowych, głównie ujeżdżeniowych w Holandii. Jaki powinien być koń dresażowy? Czym w budowie różni się od konia skokowego? To pytania na jakie można znaleźć odpowiedź w prezentacji przedstawionej poniżej (tłumaczenie oryginału zajęło się PZHK).

Bardzo interesującym jest fakt, że w swojej wypowiedzi Wim Ernst zwraca szczególną uwagę nie tylko na prawidłowość czy poprawność budowy przyszłego sportowca, ale także podkreśla wagę interieru w hodowli koni czyli charakteru i chęci współpracy z jeźdźcem, a także waleczność. Bardzo ważne jest nie tylko czy dany koń ma fizyczne predyspozycje do wyczynu, ale także jakie ma „serce, ponieważ właśnie walecznością koń o mniejszych możliwościach czy predyspozycjach wygra z tym, którego trzeba „długo namawiać” do wykonania danego ćwiczenia czy skoku. Dlatego tak ważną cechą u koni wykorzystanych w hodowli jest „szybkość reakcji”, w domyśle – jak prędko koń odpowiada na reakcje jeźdźca.

Każdy właściciel klaczy przed sezonem powinien przyjrzeć się swojej klaczy i zastanowić się co trzeba w niej poprawić. Odpowiedzią na to pytanie jest uczciwa ocena potomstwa po danym ogierze, ponieważ jak uważa „najlepszy koń sportowy nie zawsze będzie najlepszym koniem hodowlanym”, a do hodowli należy przeznaczać tylko dobre lub bardzo dobre jakościowo osobniki. I takiemu podejściu służy wszechobecny kryzys!

Wim Ernst przedstawia także politykę hodowlaną KWPN. Księga ta jest jedną z nielicznych, które w krótkim czasie (jak na hodowlę) osiągnęła zarówno hodowlany, jak i komercyjny sukces w hodowli koni sportowych: skokowych i ujeżdżeniowych.

* Wim Ernst jest znanym sędzią ujeżdżeniowym, „coachem” holenderskiej kadry dresażowej a także Przewodniczącym Komisji Oceny ogierów ujeżdżeniowych KWPN. Był także jednym z sędziów w dyscyplinie ujeżdżenia podczas ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012, sędziował MPMK w ubiegłym sezonie.

Polski Związek Hodowców Koni otrzymał zgodę z biura KWPN na zamieszczenie na stronie www.pzhk.pl tłumaczenia prezentacji Wima Ernsa.
Zakaz wykorzystywania fragmentów lub całości niniejszej prezentacji do kolejnych publikacji (w tym na użytek własny).

[pdf-embedder url=”https://www.pzhk.pl/wp-content/uploads/prezentacja-KWPN-Wim-Erns-2012-tlumaczenie.pdf”]

Scroll to Top