Pompadour zdobyte!

Za nami kolejna edycja Czempionatu Francji koni Angloarabskich, organizowanego co roku podczas „Wielkiego Tygodnia Pompadour”. Konie małopolskie spełniające warunki wpisu do ksiąg anglo-arabskich uczestniczą w tym wydarzeniu już od trzech lat, za każdym razem wygrywając lub zdobywając najwyższe miejsca w rozgrywanych klasach. Nie inaczej było w tym roku – polskie konie zajęły czołowe miejsca w klasyfikacji koni dwu i trzyletnich.

Konie 3-letnie

Pierwszego dnia czempionatu oceniane były konie 3-letnie, a wśród nich trzy polskie klacze. JODŁA (Juniperus – Jedlanka / Jun Bej) hod. i wł. Bogusława Dąbrowskiego powtórzyła zeszłoroczny sukces i wygrała klasę klaczy angloarabskich III działu (liczącą 5 koni). W grupie klaczy działu I i II (10 koni) drugie miejsce zdobyła TINA TURNER (Sentender – Tatiana / Efekt) hod. i wł. Gustawa Leksy, a szóste ANABELL (Frazes – Armona / Decoration) hod. i wł. Katarzyny Podkańskiej-Dziubińskiej. W próbie ruchu i skoków pod jeźdźcem klacze świetnie zaprezentowali Dariusz Sulowski (Anabell i Jodła) oraz Marian Kordel, co wielokrotnie chwalili zarówno sędziowie, jak i publiczność.
W klasie 3-letnich ogierów Polska nie miała swojego reprezentanta, ale nie zabrakło w niej polskiego akcentu. Polski Związek Hodowców Koni ufundował nagrodę dla najlepszego konia 3-letniego, którą otrzymał ogier Captain d’Ovalie (Tinka’s Boy – Peps d’Ovalie / Exocet de Ceran) własności pana Deniel Faille (FRA).

Konie 2-letnie

Drugi dzień poświęcony był koniom 2-letnim oraz klaczom ze źrebiętami. Polscy hodowcy zaprezentowali 3 klacze i 2 ogiery w klasach koni 2-letnich działu I i II. Spośród ogierów najwyżej sklasyfikowany został EGER (Top Gun – Elekcja / Puszczyk) hod. i wł. Marcina Pawia, zdobywając drugie miejsce na 11 koni oraz uzyskując notę za skoki luzem wyższą od zwycięscy. Czwarte miejsce w tej samej klasie zajął LOTOS (Huzar – Lotta / Top Gun) hod. i wł. Michała i Iwony Wolskich, który za ocenę pokroju otrzymał równie wysoką ocenę co zwycięzca klasy.
W grupie liczącej 7 klaczy najwyżej oceniona została MODENA (Szkrab – Mocca / Baryt) hod. i wł. Aleksandra Łoja, która zajęła 3 miejsce, jednak oceną za pokrój pokonała wszystkie rywalki, łącznie ze zwyciężczynią. Piątą i szóstą lokatę zajęły kolejno ARSZAFIRA MA-WI-AA (Saganek – Aragona / Szał) hod. i wł. Magdaleny Wiśniewskiej-Martyniuk oraz ANTYLYA (Szkrab – Akustyka / Jung) hod. i wł. Aleksandra Łoja, również z wysokimi notami za pokrój.

Polski Związek Hodowców Koni składa serdeczne gratulacje wszystkim hodowcom, którzy zdecydowali się na tak wymagający wyjazd i nie bali się stanąć do rywalizacji na arenie międzynarodowej. Dziękujemy przedstawicielom Polskiego Związku Hodowców Koni Małopolskich za współorganizację wyjazdu, szczególnie od strony logistycznej oraz za zaopatrzenie całej ekipy w atrakcyjne stroje reprezentacyjne.

Szczegółowe wyniki

Galeria zdjęć już niedługo!

fot. Mateusz Staszałek
fot. Mateusz Staszałek
Scroll to Top