Pokaz „Koń spowity tęczą”

W najbliższy weekend na Cavaliadzie w Lublinie (5-7 lutego br.) z inicjatywy Polskiego Związku Hodowców Koni oraz Agencji Nieruchomości Rolnych będziemy mieli szansę być świadkami wspaniałego wydarzenia artystycznego. Zespół pod batutą Ireneusza Kozłowskiego (hodowcy i czynnego zawodnika w dyscyplinie powożenia) w widowisku zatytułowanym „Koń spowity tęczą” pokaże piękno, magiczny blask i wszechstronne wykorzystanie polskich koni.

Program pokazów przewiduje trzy części, które czasowo będą mieściły się w ok. 30 min. Zaczniemy od lokalnych kawalerzystów – przyjaciół rekonstrukcji, czyli stowarzyszenia, które powołano do życia w 2011 roku, przekształcając się ze Szwadronu Jazdy RP Oddział Terenowy Ziemi Zamojskiej, istniejące od 2001 roku. Od momentu powstania Stowarzyszenie uczestniczy we wszelkich uroczystościach patriotycznych zarówno na ternie miasta Zamość jak i okolicznych jak Zwierzyniec, Tomaszów Lub., Hrubieszów. W latach 2003-2014 organizowało inscenizacje: Bitwa pod Stefankowicami powierzoną do realizacji przez Starostwo Hrubieszów, Obrona Twierdzy Zamość jako partner Zamojskiego Bractwa Rycerskiego. Jedną z najważniejszych uroczystości dla Stowarzyszenia jest rocznica Bitwy pod Komarowem, której data stanowi jednocześnie święto 9 Pułku Ułanów Małopolskich, którego barwy noszą ułani oddziału. Jedną ze sztandarowych imprez rekonstrukcyjnych była inscenizacja bitwy pod Panasówką w jej 150 rocznicę, powierzoną przez Starostwo Powiatowe w Zamościu. Stąd wniosek, że członkowie stowarzyszenia realizują zadania i inscenizacje z okresów XVII wieku, okresu Powstań Narodowych, lat 1918-1920 oraz 1939-1945. Członkowie uczestniczą w wielu Kawaleryjskich Zawodach Militarnych zdobywając czołowe miejsca oraz coraz większe doświadczenie. To musi wystrzelić… :)

Potem będzie unikatowy kadryl do muzyki klasycznej (amazonki wierzchem i zaprzęg czterokonny). Tutaj w rolach głównych wystąpią dwie damy: Dorota Urbańska (jeździec, trener II klasy, sędzia ujeżdżenia, wielokrotna medalistka MPMK w ujeżdżeniu oraz medalistka Halowych Pucharów Polski i Mistrzostw Warszawy i Mazowsza) oraz Natalia Kozłowska (medalistka Halowego Pucharu Polski w ujeżdżaniu, medalistka MPMK w ujeżdżeniu), którym będzie „z lotu kozła” towarzyszył rodzynek, dżentelmen, wspomniany już wcześniej reżyser Irek Kozłowski (medalista Mistrzostw Polski i Mistrzostw Świata zaprzęgów parokonnych, reprezentant Polski w kategorii zaprzęgów czterokonnych na Światowych Igrzyskach Jeździeckich w Normandii 2014 oraz na Mistrzostwach Europy w Aachen 2015). Układ choreograficzny, scenografia a także kostiumy pozostają pilnie strzeżoną tajemnicą – mają być specjalną niespodzianką dla lubelskiej publiczności… :)

Następnie nasza duma narodowa – araby z Białki. Zaczaruje nas prezentacja koni czystej krwi arabskiej z Państwowej Stadniny Koni Białka. Siwa Perforia – trzyletnia klacz, która zaczęła swoją karierę pokazową w 2014 roku plasując się w pierwszych piątkach na Wiosennym Pokazie Młodzieży w Białce, Narodowym Pokazie w Janowie Podlaskim oraz na Al. Kalediah European Arabian Horse Festiwal zarówno w 2014 jak i w 2015 roku. Gniada Celita – młodziutka, niespełna dwuletnia klacz, która już zaznaczyła swoją obecność na ringach pokazowych. W 2015 roku była prezentowana na Tulip Cup w Holandii, Wiosennym Pokazie Młodzieży w Białce, Narodowym Pokazie w Janowie Podlaskim oraz na Al. Kalediah European Arabian Horse Festiwal, wszędzie plasując się na wysokich miejscach. Na Narodowym Pokazie w Janowie Podlaskim wygrała swoją klasę i została brązową medalistką klaczy młodszych. Wreszcie ciemnogniady ogier Cefir – przykuwa uwagę ciemną maścią, pięknym okiem, prawidłową budową i efektownym ruchem. Jest to ogier, który bardzo lubi być pokazywany i chyba dlatego zdobył swój fanklub, który wiernie towarzyszy mu na wszystkich pokazach. Cefir zaczął swoją karierę pokazową jako ogier dwuletni zdobywając tytuły Top Five w klasie na Wiosennym Pokazie Młodzieży w Białce oraz na Narodowym Pokazie w Janowie Podlaskim. W 2014 roku Cefir prezentowany był pięciokrotnie w kategorii ogierów trzyletnich w Polsce i za granicą gdzie wszędzie wygrywał swoje klasy, a podczas III Warszawskiego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi w Bukszy zdobył tytuł Wice czempiona. W 2015 roku był prezentowany na szeregu pokazach a ukoronowaniem jego dotychczasowej kariery pokazowej jest tytuł Narodowego Czempiona Polski Ogierów Starszych. Cefir w zeszłym roku rozpoczął swoją karierę hodowlaną. Ostatni będzie kasztanowaty Eurogrant OZ. Jest to ogier urodzony w Izraelu. Wyhodowany przez Ofera Meiri. Dzierżawiony przez Małopolską Hodowlę Roślin-Stado Ogierów Białka. Chwyta za oko swoją egzotyczną urodą oraz bardzo efektownym ruchem. W 2013 roku jako roczniak wygrał swoja klasę i zdobył brązowy medal na Wiosennym Pokazie Młodzieży w Białce. W 2014 roku był pokazywany na szeregu pokazów w Polsce i za granicą. Eurogrant podczas Wiosennego Pokazu Młodzieży w Białce wygrał swoją klasę i zdobył tytuł Czempiona Ogierów Młodszych. Taki sam tytuł zdobył podczas III Warszawskiego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi w Bukszy. Jako ogier trzyletni w Białce zdobył tytuł Top Five Czempionatu Ogierów Młodszych. On również w 2015 roku rozpoczął swoją karierę hodowlaną.

A na deser koniki polskie z Roztoczańskiego Parku Narodowego. Perły rodzimej rasy prymitywnej z rezerwatu zwanego „Ostoją”, gdzie na co dzień mają doskonałe warunki do bytowania oraz rozmnażania. Rezerwat był dwukrotnie powiększany i dzisiaj jest to teren o obszarze około 200 ha. Po chwilę obecną przebywa w rezerwacie klacz Trzmielina, która tu się urodziła (w rok po założeniu Ostoi) jako drugi z kolei źrebak. Liczy sobie już 33 lata i pozostawiła po sobie 22 źrebięta. Jest to najstarsza klacz tej rasy w Polsce. Obecnie stado liczy 14 szt. (ogier tabunowy, 7 klaczy matek, przychówek). Warto dodać, iż w 1996 roku w oparciu o zabudowania dawnego folwarku Florianka w Ordynacji Zamojskiej z połowy XIX wieku utworzono dział hodowli koników w systemie stajennym. Obecny stan liczebny to 42 szt. (w tym 14 klaczy matek). Umieszczane są tam również młode koniki odłowione z rezerwatu. Koniki są poddawane treningowi, który przygotowuje je do użytkowania zaprzęgowego (bryczka, sanie) lub pod siodło. Co roku z RPN sprzedaje ok. 12 szt., więc jeśli się Państwo pospieszycie pokazywane na płycie Cavaliady w Lublinie koniki mogą zostać wasze. Od marzeń do czynów, aby mieć własnego rumaka jak z bajki, dzielić was będą zaledwie metry… :)

Polski Związek Hodowców Koni, Agencja Nieruchomości Rolnych oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie zapraszają na cykl pokazów hodowlano-użytkowych pt. „Koń spowity tęczą” oraz szereg dodatkowych atrakcji przygotowanych na terenie Targów Lublin podczas Cavaliady 2016.

Scroll to Top