13. edycja Strzegom Horse Trials zakończyła się hymnem Wielkiej Brytanii

Hymnem Wielkiej Brytanii zakończyła się 13. edycja Strzegom Horse Trials. Do Strzegomia jak zwykle przyjechała czołówka światowego WKKW. Na hipodromie w Morawie wystartowało aż 265 zawodników z 23 krajów. Strzegom Horse Trials 2015 był jednocześnie czwartym spotkaniem zawodników siedmiu ekip startujących w ramach cyklu Pucharu Narodów.

Podobnie jak w latach poprzednich, Strzegom Horse Trials jest obowiązkowym przystankiem dla zawodników walczących o cenne punkty w cyklu Pucharu Narodów – najbardziej prestiżowej serii rozgrywek Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej.
W klasyfikacji drużynowej przed rozgrywką w Strzegomiu, prowadziła ekipa Wielkiej Brytanii z łącznym wynikiem 28 punktów po trzech etapach. W Strzegomiu zawodnicy brytyjskiego teamu po doskonałych przejazdach, zajęli pierwsze miejsce z wynikiem (150,30 pkt.), i utrzymali prowadzenie w generalnej klasyfikacji pucharowej. Drugie miejsce, z wynikiem 168,70 pkt. zajęła drużyna z Australii, trzecie Belgia (1108,30 pkt.) z Karin Donkers na czele, która zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji indywidualnej konkursu CICO3*.

Dla Polaków nie był to udany start. Niestety tylko jednemu zawodnikowi udało się ukończyć konkurs i zając punktowane miejsce (25. z wynikiem 109,40 pkt.). To Szymon Nachodko reprezentujący barwy klubu SK Jaroszówka, startujący na koniu Ukłon xx (Sorbie Tower – Unia / Freedoms Choice).

W ramach Strzegom Horse Trials 2015 rozegranych zostało w sumie siedem konkursów międzynarodowych, począwszy od poziomu jednej „krótkiej” gwiazdki (CI-short*) do „trzech długich gwiazdek” (CI -long3*).

CI-short1*
Zwycięzcą „krótkiej gwiazdki” został reprezentant Szwajcarii Felix Vogg na Cleveland III hol. (Clearway – My Lara / Linaro), który prowadził w konkursie od pierwszego dnia, podobnie jak Merel Blom z Holandii startująca na The Quizmaster KWPN (Albaran – Zarah Maro / Casco), która ostatecznie zajęła drugie miejsce w konkursie z wynikiem 42,90 punktów karnych. Rezultat zwycięskiej pary to 39,2 punktów karnych. Trzecie miejsce wywalczył Polak Kamil Rajnert jadący w barwach KJ Coval Biały Bór. Zawodnik awansował z piątego miejsca z łącznym wynikiem 44,00 punktów karnych.

CI-short1*J
Najlepszym juniorem tegorocznej edycji Strzegom Horse Trials 2015 została Gerdine Frens z Holandii na Wishfull Thinking KWPN (Latano – Waikiki / Littorio) – 46,90 pkt. karnych. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentantka Polski Małgorzata Cybulska na Sir Scotty han. (Stalypso han. – Caprice drp / Cambertin hol.) prowadząca po próbie ujeżdżenia. Zawodniczka ukończyła konkurs z łącznym wynikiem 52,50 pkt. karnych. Trzecie miejsce również należy do reprezentantki Polski – Wiktorii Knap, startującej na Rinusie KWPN (Fruhlingshaft – Karola / Zeres) – 52,70 pkt. karnych.

CI-long1*
Konkurs CI-long1* wygrała Karin Donkers z Belgii na Quartz de la Ferme (Flipper d’Elle – Idole de la Ferme / Bout D’Zan II), prowadząca od pierwszego dnia z wynikiem 36,50 punktów karnych. Drugie miejsce wywalczył reprezentant Niemiec Michael Jung na 6-letnim fischerIncantas hol. (Ibisco – Ressina / Coriano) – 41,10 pkt. karnych, trzecie przypadło jego koleżance z ekipy Katharinie Tietz, startującej na Lucky Comeback hol. (Landos – Undine I / Contender) – 44,90 pkt. karnych.

CI-short2*
Pierwsze miejsce w konkursie „dwóch długich gwiazdek” zajęła Stephanie Bohe, startująca na 8-letniej klaczy Corona 94 han. (Contendro I – Gerona / Garibaldi II). Para ta prowadziła w konkursie od samego początku. Ostatecznie skończyła z łącznym wynikiem 38,50 punktów karnych. Próba crossu okazała się dla zawodników niezwykle trudna. Tylko dwóch zawodników dojechało w normie czasu. Udało się to Sandrze Auffarth na Thalia l’Amaurial s.f. (Parco – Karissia l’Amaurial / Diamant De Semilly), która ukończyła ostatecznie konkurs na drugim miejscu z wynikiem 44,40 punktów karnych i Timowi Lipsowi na Tobruku xx (Brocco – Amalric / Americus)- trzecie miejsce w konkursie z wynikiem 45,60.
Niewiele do normy brakowało również Pawłowi Spisakowi dosiadającemu klaczy polskiej hodowli Strona II sp (Cajero hol. – Strzała xx / Saphir xx), dzięki czemu uplasował się na czwartej pozycji (45,90 pkt.).

CI-long2*
Próba skoków konkursu CI-long2* zamieszała w klasyfikacji generalnej. Pierwsze miejsce zajęła ostatecznie Anna Siemer z Niemiec na Butt’s Avondale han. (Nobre xx – Heraldik’s Amelie / Heraldik xx) z łącznym wynikiem 40,80 punktów karnych, której jako jednej z niewielu udało się pokonać wczorajszy cross w normie czasu. Drugie miejsce przypadło Nadine Marzahl na Valentine 18 han. (Valentino – Vienna / Varus), prowadzącej do tej pory w konkursie. Niestety zrzutka na parkurze pozbawiła jej pozycji lidera. Ostateczne para uzyskała wynik 44,10 punktów karnych. Do pań na podium dołączył Andreas Dibowski, startujący na koniu polskiej hodowli –  Adampol sp (Biskwit sp – Adara wlkp / Piramidon wlkp) – 44,70 pkt. karnych.
Najwyżej sklasyfikowanym polskim zawodnikiem w tym konkursie został Jan Kamiński z SKJ Beckersport, startujący na Benaresie m (Egon m – Britanika xx / Aprizzo xx) koniu polskiej hodowli. Pomimo błędu na przeszkodzie, zawodnik utrzymał swoją pozycję w konkursie i ostatecznie ukończył go na 13. miejscu.

CI-short3*
Zakończenie „trzech krótkich gwiazdek” jest kolejnym przykładem na to, że w WKKW nie można zakładać najprostszego scenariusza. Po karkołomnej próbie crossu, który wyeliminował z dalszej rozgrywki aż czternastu zawodników, wydawać by się mogło, że na parkurze nie wydarzy się nic, co miałoby duży wpływ na zmianę w klasyfikacji końcowej. Tymczasem Christopher Burton prowadzący po drugim dniu, ustąpił miejsca Karin Donkers z Belgii na Fletcha Van 't Verahof BWP (Vigo D’arsouilles – Southern Queen xx / South Gale xx), sam zajmując ostatecznie piąte miejsce. Wynik zwycięskiej pary to 44,20 pkt. Drugie i trzecie miejsce należy do reprezentantów Wielkiej Brytanii: Isabelle (Izzy) Taylor na Kbis Starburst (Cougar – Scoole Hill Clover / Farney Clover) – 48,20 pkt. i Sarah Bullimore na Valentino V KWPN (Perion – Havila / Ditmar) – 49,90 pkt.
Z Polaków w klasyfikacji końcowej znajdziemy tylko Szymona Nachatko na Ukłonie xx (Sorbie Tower – Unia / Freedoms Choice) z SK Jaroszówka, któremu jako jedynemu z naszej ekipy udało się ukończyć cross. Wynik tej pary to 109,40 pkt., co daje mu 25. miejsce w konkursie.

CI-long3*
Strzegomskie „trzy długie gwiazdki”, jeden z najtrudniejszych konkursów międzynarodowych tych zawodów, są zarazem dla wielu zawodników przepustką do Mistrzostw Europy w Blair Castel w 2015 roku i Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku.
Michael Jung potwierdził startem w tym konkursie mistrzowską formę, zajmując dwa pierwsze miejsca: na fischerTakinou AA (Jaguar Mail s.f. – Gita AA / Sardana Pierre) z wynikiem 38,00 punktów karnych i 43,40 pkt na Halunke FBW würt. (Heraldik xx – Jolanda / Jugol). Co poniektórzy żartują nawet, że dobrze, że nie przywiózł ze sobą trzech koni, bo całe podium byłoby zajęte. Niemniej jednak i tak konkurs trzech długich gwiazdek należy do reprezentantów Niemiec. Trzecie miejsce zajęła Julia Krajewski startująca na Samourai du Thot s.f. (Milor Landais – Melitos du Thot / Flipper d’Elle) z łącznym wynikiem po dwóch próbach 49,60 pkt.