Wszystkim zainteresowanym hodowcom oraz miłośnikom koni zimnokrwistych przypominamy regulamin ogólnopolskiej aukcji koni hodowlanych rasy polski koń zimnokrwisty, która odbędzie się w dniu 24 lipca 2010 r. w SO Kętrzyn przy IX Ogólnopolskim Czempionacie Młodzieżowym. Zamieszczamy również listę koni zgłoszonych do aukcji.
Warunki i Regulamin Aukcji Koni Hodowlanych Rasy Polski Koń Zimnokrwisty
w dniu 24 lipca 2010 r. w Kętrzynie
Do udziału w aukcji można zgłaszać konie rasy polski koń zimnokrwisty (ogiery i klacze), wpisane do księgi koni rasy polski koń zimnokrwisty oraz konie 1-roczne i dwuletnie, które biorą udział w IX Ogólnopolskim Młodzieżowym Czempionacie Koni rasy polski koń zimnokrwisty.
Zgłoszenia koni przyjmują Okręgowe / Wojewódzkie Związki Hodowców Koni, w nieprzekraczalnym terminie do 9 lipca 2010 r. OZHK/WZHK, po zweryfikowaniu danych zgłoszonych koni, przesyłają zbiorcze zgłoszenie do WMZHK w Olsztynie w terminie do 12 lipca 2010 r. W zgłoszeniu do OZHK/WZHK Wystawca podaje „cenę rezerwową:, tzn. cenę, za którą chce sprzedać konia.
Konie biorące udział w Czempionacie mogą być zgłoszone na aukcję najpóźniej w pierwszym dniu Czempionatu – 24 lipca br.
Koszt zgłoszenia konia na aukcję wynosi 50 zł, płatne na konto WMZHK w Olsztynie w nieprzekraczalnym terminie do 12 lipca.
Udział w licytacji
- Do licytacji mogą przystąpić osoby fizyczne i osoby prawne na równych prawach, bez żadnych ograniczeń.
- Warunkiem dopuszczenia do licytacji jest wpłacenie wadium w wysokości PLN 100,00 (słownie: sto złotych) w biurze aukcji najpóźniej na 15 min. przed rozpoczęciem licytacji.
- Wadium upoważnia do wzięcia udziału w licytacji każdego konia. Wpłata wadium jest równoznaczna z akceptacją warunków aukcji i traktowana jest jako zobowiązanie do ich przestrzegania. Osoby przystępujące do udziału w licytacji zobowiązane są do podpisania regulaminu Aukcji.
- Wpłacone wadium zostaje zaliczone w cenę zakupu. Wadium zostanie zwrócone wpłacającemu bezpośrednio po aukcji, o ile zakup nie dojdzie do skutku.
Prowadzenie licytacji i sprzedaż koni
- Licytacja będzie prowadzona systemem zwyczajowo przyjętym na aukcjach sprzedażnych koni. Licytacja prowadzona jest w złotówkach. Minimalne postąpienie ustala się na poziomie PLN 200,00 (słownie: dwieście złotych).
- Każdy koń posiada cenę rezerwową, to jest minimalną cenę wyznaczoną przez Wystawcę, za którą może zostać sprzedany. Cena rezerwowa nie będzie ogłaszana przed, w trakcie, ani po aukcji. Każdy koń zostanie sprzedany po osiągnięciu ceny rezerwowej, chyba że ogłoszone zostanie inaczej.
- Licytowane ceny sprzedaży są cenami netto, do których doliczony zostanie należny podatek VAT: 3% w przypadku sprzedaży krajowej (także do krajów Unii Europejskiej)
- Biorąc pod uwagę ceny rezerwowe, osoba akceptowana przez aukcjonera, oferująca najwyższą cenę staje się Nabywcą.
- Aukcjoner zastrzega sobie prawo do nie przyjęcia jakiejkolwiek oferty zakupu, a także do anulowania licytacji, bez podania przyczyny.
- Wystawca lub reprezentująca go osoba (z upoważnienia) ma prawo do udziału w licytacji wystawionych przez siebie koni.
- W przypadku powstania sporu między dwoma lub więcej licytującymi, sporny koń poddany zostanie ponownej licytacji od najwyższej ceny niespornej, lub też spór zostanie rozstrzygnięty przez aukcjonera.
- PZHK zastrzega sobie prawo wycofania z aukcji każdego konia przed lub w trakcie licytacji bez podania przyczyny.
Obowiązki Nabywcy
- Nabywca każdego konia ma obowiązek:
- natychmiast po wygraniu w licytacji lub uzyskaniu praw do zakupu, podpisać umowę kupna-sprzedaży z Wystawcą.
- podać dokładne dane osobowe i przedstawić dokument tożsamości lub dokumenty potwierdzające prowadzenie legalnej działalności (dot. nabywców instytucjonalnych).
- wpłacić pełną kwotę zakupu, pomniejszoną o wysokość wadium traktowanego jako zaliczka na zakup konia, gotówką lub przelewem na konto Wystawcy w terminie pięciu dni od daty licytacji. Przedłużenie terminu płatności może nastąpić wyłącznie na podstawie gwarancji bankowych przedstawionych przez nabywcę.
- na żądanie PZHK złożyć gwarancję pokrycia wszelkich kosztów związanych z utrzymaniem koni po aukcji, wysyłką eksportową koni, w tym kosztów badań i testów weterynaryjnych, kosztów związanych ze spedycją i odprawą celną koni, wysyłką próbek krwi lub surowicy do laboratorium wykonującego badania, etc.
- odebrać na własny koszt każdego konia zakupionego na aukcji w terminie i w miejscu określonym przez Wystawcę.
- Jeżeli Nabywca nie spełni któregokolwiek z warunków określonych w punkcie 1 Obowiązków Nabywcy:
- traci wadium bez możliwości zwrotu lub negocjacji,
- traci prawo do konia tak, jakby zrezygnował z kupna,
- każdy koń może zostać ponownie sprzedany, a sprzedaż może odbyć się natychmiast lub w późniejszym terminie na licytacji publicznej lub sprzedaży bezpośredniej.
- Prawo własności dotyczące zakupionych koni nie przejdzie na Nabywcę, dopóki ten nie uiści pełnej kwoty zakupu łącznie z pozostałymi należnościami związanymi z niniejszymi warunkami lub innych należności wobec Wystawcy.
- Ryzyko związane z zakupionymi końmi przechodzi na Nabywcę wraz z „uderzeniem młotka” podczas licytacji.
- Jeżeli Nabywca odmówi uiszczenia zapłaty za jakiegokolwiek konia w terminie określonym w warunkach, Wystawca lub PZHK ma prawo do zażądania płatności od Nabywcy oraz do znalezienia i wykorzystania wszelkich legalnych środków, aby ją uzyskać.
- Odebranie zakupionego konia z miejsca licytacji może nastąpić jedynie w przypadku natychmiastowego uregulowania pełnej kwoty zakupu wpłatą gotówkową lub potwierdzonym przelewem na konto Wystawcy.
- Po aukcji sprzedane konie zostaną przetransportowane do stajni Wystawców, gdzie pozostaną na koszt i ryzyko nabywców. Dzienny koszt utrzymania konia wynosi PLN 20,00 (słownie: dwadzieścia złotych).
Zalecenia dla Nabywców
- Zaleca się, aby każdy Nabywca dokładnie obejrzał konie przed zakupem. Każdy koń sprzedawany jest w stanie “jak jest” i pod żadnym warunkiem dotyczącym sprzedaży nie gwarantuje się, że dany koń spełnia określone wymagania co do jakości, nadaje się do treningu, rozrodu lub do innych zakładanych celów. Nabywca musi upewnić się, że Wystawca wyraża zgodę na przeprowadzenie oględzin lub badań weterynaryjnych przed ich dokonaniem.
- Wszystkie konie sprzedawane są na warunkach określonych przez PZHK w niniejszych przepisach. Obowiązują wszystkie informacje i poprawki dotyczące danych konia w katalogu ogłaszane podczas aukcji, a co za tym idzie, wszyscy Nabywcy zobowiązani są do obecności na początku licytacji danego konia, aby usłyszeć wszelkie dotyczące go ogłoszenia.
Opisy, zdrowie, zwroty i spory
- Każdy koń oferowany na aukcji posiada paszport i aktualne szczepienia przeciwko grypie.
- Każdy koń oferowany na aukcji został poddany weterynaryjnemu badaniu ogólnego stanu zdrowia – stosowne świadectwo jest do wglądu w biurze aukcji.
- Na wniosek i na koszt osoby uprawnionej do licytowania koni (wpłata wadium), lekarz weterynarii wskazany przez organizatora może przed aukcją przeprowadzić dodatkowe badanie konia.
- Każdy koń płci męskiej opisany niezgodnie ze stanem faktycznym, tzn. jako „ogier” w przypadku wnętra jedno- lub obustronnego, podlega zwrotowi, chyba że zostało to zaznaczone w opisie.
- Każdy koń „tkający”, „wędrujący po boksie”, „łykawy” podlega zwrotowi, chyba że narowy te zostały zaznaczone w opisie.
- Zastrzega się, że Nabywca ma prawo do zwrotu zakupionych koni pod warunkiem, że:
- w terminie 7 dni po aukcji PZHK otrzyma pisemny wniosek ze strony Nabywcy z prośbą o dokonanie oględzin zakupionego konia, u którego stwierdza się któryś z powyższych narowów lub aby stwierdzić, że koń nie został prawidłowo opisany zgodnie z niniejszymi warunkami.
- w terminie 14 dni po aukcji PZHK otrzyma pisemne oświadczenie lekarza weterynarii, wybranego przez Nabywcę, stwierdzające, że zakupiony koń został opisany nieprawidłowo lub stwierdzające, że w wyniku obserwacji dokonanych między 7 i 14 dniem od daty zakupu u danego konia stwierdza się wymieniony wyżej narów („tkanie”, „wędrowanie po boksie” lub „łykawość”).
- Zastrzega się, że wyżej wymienione braki w opisach koni w katalogu powodują, że dany koń podlega zwrotowi, chyba że poprawki lub uzupełnienia do katalogu ogłoszone zostaną podczas aukcji.
- Każdy koń, u którego wyniki testów krwi wykluczą możliwość wysyłki eksportowej, podlega zwrotowi.
- Jakikolwiek spór powstały między Wystawcą i Nabywcą w związku z niniejszym rozdziałem warunków rozstrzygnięty zostanie przez PZHK w ten sposób, że zarówno w przypadku braku świadectw, jak i po uzyskaniu świadectw w danej sprawie, PZHK będzie rozstrzygać zgodnie z zasadami słuszności, a decyzja będzie ostateczna i wiążąca zarówno dla Wystawcy, jak i dla Nabywcy. PZHK nie jest odpowiedzialny za żadną stratę lub wydatki związane z zaistniałym sporem, poniesione przez którąkolwiek ze stron. Decyzja podjęta zostanie nie później, niż w ciągu 21 dni, chyba, że lekarze weterynarii wskazani przez PZHK uznają, że dla uzyskania wyników testów zdrowotnych lub charakterystyki danego konia potrzebny jest dłuższy czas.
- W przypadku, kiedy konieczne będzie stwierdzenie, że dany koń podlega zwrotowi, PZHK może oprzeć się na opinii wskazanego przez siebie lekarza, który wystawi opinię dopiero wtedy, gdy koń przyzwyczai się do otoczenia i zacznie przejawiać określone narowy.
- Strona, dla której określona decyzja okaże się niekorzystna, zobowiązana jest do:
- pokrycia wszystkich kosztów i wydatków poniesionych przez PZHK lub związanych z uzyskaniem świadectw niezbędnych do podjęcia decyzji,
- wynagrodzić PZHK wszelkie koszty i pokryć wydatki związane z uzyskiwaniem roszczeń i związane z określonym rozstrzygnięciem sporu.
- Ryzyko związane z danym koniem ponosi Nabywca przez cały czas do momentu rozstrzygnięcia sporu przez PZHK.
- Jeżeli rozstrzygnie się, że dany koń zostanie zwrócony jego Wystawcy, Wystawca zobowiązany jest do pokrycia w imieniu Nabywcy kosztów związanych ze zwrotem danego konia, a kwota płatności zostanie ustalona przez PZHK, którego decyzja jest ostateczna i obowiązująca dla obydwu stron.
- Żaden koń nie podlega zwrotowi do Wystawcy z innych powodów, niż określone w niniejszym rozdziale warunków. Jeżeli zostanie zwrócony, Nabywca jest zobowiązany do dotrzymania warunków płatności i zapłacić pełną kwotę zakupu danego konia.
- Kategorycznie stwierdza się, że jedynym warunkiem zwrotu konia po sprzedaży są wady zdrowotne lub błędy w opisach określone w niniejszym rozdziale, a inne okoliczności, które mogą podważyć celowość zakupu, nie stanowią podstawy do zwrotu konia.
Odpowiedzialność za konie
- Wszystkie osoby przebywające na terenach aukcyjnych podczas trwania aukcji i imprez z nią związanych czynią to na własne ryzyko. Organizatorzy aukcji (PZHK, SO Kętrzyn, WMZHK w Olsztynie) nie będą ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody na zdrowiu czy mieniu poniesione przez te osoby podczas trwania aukcji lub imprez z nią związanych.
- Wystawca ponosi odpowiedzialność za poszkodowanie koni w wyniku choroby, wypadku lub z innych przyczyn, od momentu przyjazdu na miejsce aukcji i podczas całego pobytu na miejscu, chyba, że dany koń zostanie sprzedany, w wyniku czego ryzyko związane z końmi przechodzi na Nabywcę wraz z uderzeniem młotka lub w momencie sprzedaży, jeżeli następuje sprzedaż niepubliczna.
- PZHK nie ponosi odpowiedzialności za żadnego konia, ani za żadne szkody wyrządzone koniom i za żadne kontuzje, jakie odniosą podczas stacjonowania na terenie aukcji.
- PZHK nie odpowiada za żadne straty lub szkody wyrządzone przez jakiegokolwiek konia z powodu choroby, wypadku lub z innego powodu w trakcie przebywania na terenie aukcji.
- PZHK zastrzega sobie prawo do dokonania oględzin poszczególnych lub wszystkich koni wwożonych i/lub stacjonujących na terenach aukcyjnych i do nie przyjęcia lub odizolowania każdego konia uznanego za nie nadającego się do sprzedaży z jakiegokolwiek powodu.
- PZHK nie będzie ponosić żadnej odpowiedzialności w związku z dokonaniem oględzin, wycofaniem lub odizolowaniem danego konia.
Warunki dodatkowe
- Koszty utrzymania koni po aukcji przechodzą na Nabywcę począwszy od następnego dnia po aukcji. W przypadku, kiedy dany koń zwrócony zostanie Wystawcy, koszty utrzymania po aukcji pokrywa Wystawca. Nabywca ma prawo do odbioru konia dopiero po uregulowaniu pełnej kwoty zakupu oraz kosztów utrzymania konia po aukcji.
- Wystawcy otrzymują katalog bezpłatnie i są zobowiązani do sprawdzenia zawartych w nim danych, dotyczących ich koni. Ewentualne błędy i uzupełnienia zostaną skorygowane i ogłoszone w dniu aukcji. Wystawca ponosi odpowiedzialność za wszelkie dane zawarte w katalogu.
- W wypadku sprzedaży koszt zmiany właściciela w Księdze Stadnej obciąża Wystawcę.