Nadleśnictwo Wejherowo zaprasza wszystkich miłośników i użytkowników koni na IX zawody w zrywce sportowej. Miejsce: parking przy Leśnictwie Kępino, 11 maja 2013, rozpoczęcie o godz. 11.00.
Zawody rozgrywane w ramach X Leśnego Festynu Edukacyjnego mają charakter pokazowy i promujący kulturę użytkowania koni roboczych.
Zgłoszenia uczestników przyjmuje Tomasz Wiczanowski (kom. 604 439 410).
Zasady rozgrywania konkursu zostały zawarte w regulaminie. Rozegrane zostaną dwie konkurencje: wyścig równoległy w nowej formule i zręczności zrywki – każda konkurencja będzie nagradzana oddzielnie. Wybrany i nagrodzony zastanie również najlepiej prezentujący się zaprzęg .
W przerwie między konkursami (ok. 12:00) zapraszamy na pokaz pracy kowala, który zaprezentuje współczesny warsztat pracy i pokaże jak „konie kują”
Konkurs zręczności zrywki
W tegorocznej edycji zawodów w zrywce sportowej chcemy Państwu ponownie zaproponować konkurencję zręczności zrywki. Na miejscu rozgrywania zawodów rozstawione będzie 5 „bramek” z pachołków drogowych, na szczycie których, umieszczone będą piłeczki tenisowe Bramka będzie miała szerokość 1,5 m (odległość miedzy pachołkami). Nowością w tym roku będą trzy przeszkody imitujące pracę w lesie: „przejazd przez młodnik”, „mostek” oraz „równoważnia”. Przejazd przez młodnik to dwa rzędy sosen oddalonych od siebie o 1,5 m – zaliczenie przeszkody to przejazd pomiędzy rzędami sosen, cofnięcie nogi konia będzie traktowane jako błąd karany 1 pkt karnym, po trzeciej nieudanej próbie można kontynuować przejazd z 5 pkt karnymi. Mostek to platforma z drewna o szerokości 1,2 m i dł. 2,8 m z trzema słupkami przy każdym z dłuższych boków. Na każdym słupku znajdować się będzie drewniany klocek (kegel). Zrzucenie każdego z kegli to 1 pkt karny, ponadto stosowana będzie także punktacja jak w przeszkodzie „młodnik”.
Równoważnia to przeszkoda polegająca wciągnięciu ciągniętej kłody na leżącą w taki sposób, aby oba jej końce nie dotykały ziemi. Dopuszcza się tylko jedną próbę. Sędzia ocenia spełnienie warunku po sygnale wozaka. Kłoda nie może dotknąć ziemi przez 2 sekundy. Dotknięcie ziemi to 2 pkt karne. Konie będą pokonywały bramki i przeszkody w oznaczonej numerami kolejności zaprzęgnięte do kłody o wymiarach: średnica w połowie długości ok. 25 cm długość ok. 4,0 m).
Dozwolone chody to stęp i kłus. Przejście do galopu lub zrzucenie kegla przez konia, uprząż, kłodę lub wozaka na bramce to1 punkt karny, Przekroczenie kłody przez wozaka w czasie ruchu konia – 2 punkty karne, pomylenie trasy to dyskwalifikacja. Klasyfikacja zawodników odbywa się na podstawie najmniejszej ilości punktów karnych, a następnie najlepszego czasu. Zasady bezpieczeństwa i porządku na torze oraz używania uprzęży i pomocy takie jak w konkursie zrywki sportowej.
Regulamin rozgrywania konkursu zrywki sportowej – nowa formuła!!!
- W konkursie biorą udział wszystkie konie zgłoszone do konkursu w wieku co najmniej 4 lat. Klasyfikacja jest prowadzona wspólnie dla wszystkich ras, typów, wieku i płci.
- Konkurs jest rozgrywany jako wyścig równoległy dwóch zaprzęgów w systemie pucharowym. Konie zaprzęgnięte wozów konnych załadowanych drewnem o długości 2,5 m 800k g pokonują dystans 100 m (50 m – nawrót – 50 m). Dopuszczalny chód to stęp – przejście do kłusa powoduje konieczność zatrzymania się i ponownego ruszenia.
- Do kolejnych eliminacji przechodzi zwycięzca danego wyścigu. Pary pierwszych wyścigów są dobierane w drodze losowania. W przypadku nieparzystej liczby uczestników kolejnych eliminacji kwalifikację otrzymuje zaprzęg, który ukończył wyścig na drugim miejscu z najlepszym czasem.
- Konie do wyścigu stawiają się ubrane w uprząż dowolnego typu (szorową lub chomątową). Uprząż musi być w stanie technicznym, który nie zagraża zdrowiu konia i bezpieczeństwu ludzi. Sędzia może wykluczyć zaprzęg z zawodów w razie złego stanu technicznego uprzęży lub złego stanu zdrowia konia.
- Kiełzno: dopuszcza się użycie wyłącznie jednego z następujących rodzajów: wędzidło, pelham, munsztuk. Sędzia wykluczy zaprzęg z zawodów w razie zastosowania innego lub uszkodzonego kiełzna.
- Koń stający do wyścigu powinien być zdrowy (na podstawie przeglądu) – brak okaleczeń, kulawizny itp. i czysty – pod rygorem wykluczenia z wyścigu.
- Podczas zaprzęgania konia do wozu powożącemu może towarzyszyć jeden lub dwóch pomocników (nie więcej). Podczas startu – po zgłoszeniu gotowości przez wozaka – pomocnicy opuszczają tor.
- Podczas wyścigu wozak nie może posiadać ani używać bata.
- Uszkodzenie uprzęży podczas wyścigu nie przerywa go, ale eliminuje z dalszego udziału.
- Wypadnięcie ładunku lub jego części nie przerywa wyścigu.
- Zaprzęg musi ukończyć wyścig ze sprawną uprzężą i kompletnym ładunkiem – w przeciwnym wypadku zaprzęg nie zostaje sklasyfikowany.
- Wozak nie może utracić możliwości kierowania zaprzęgiem podczas manewrowania na terenie imprezy np: upuścić lub odłożyć lejce. W przypadku upuszczenia lejc podczas wyścigu zaprzęg zostanie zatrzymany przez obsługę toru.
- Sędzia może przerwać wyścig i go powtórzyć w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa widowni, konia lub wozaka.
- Organizatorzy nie odpowiadają za uszkodzenia uprzęży, urazy koni i wozaków podczas trwania imprezy.