Nowy szlak konny

Znużył cię pęd za pracą, pieniędzmi, lepszym domem, autem i … Wybierz się w góry na koniu, a priorytety twojego życia same ułożą się w logiczną całość. Dzięki kontaktowi z przyrodą, końmi i przyjaznymi ludźmi zrozumiesz co w życiu najważniejsze.

Bezpowrotnie znika obraz konia, jako powszechnego zwierzęcia pociągowego, ciągnącego ciężkie wozy węglarzy, czy zbiory z pól. Jest wiele powodów, by taki widok przechodził szybko do historii, ale…
Jest jeszcze więcej powodów, by koń w polskim krajobrazie pojawiał się w innej roli, bardziej efektownej, stylowej. Ten sam proces – postęp cywilizacyjny – jednocześnie sprawił, że koń znika i pojawia się, gładko przechodzi do wypełniania innej roli w życiu człowieka.

Używając najbardziej adekwatnej metafory – dziś to człowiek, a nie koń, zaplątany w matnię obowiązków znalazł się w swoistym kieracie. Zapracowanym ludziom koń jawi się jako symbol swobody, wolności i relaksu. Wracamy do natury, do korzeni, chcemy zwolnić tempo życia, odnaleźć się w przyrodzie. Koń dla wielu ludzi bywa do tego najlepszą przepustką.

W siodle nie pokonamy tak wielkich odległości w tak krótkim czasie, jak można to zrobić siedząc wygodniej w samochodzie. Ale najlepsza autostrada nie zastąpi magii bezdroży, do których ciągniemy znużeni monotonią betonowej zabudowy. Wędrówka na końskim grzbiecie, urozmaicone krajobrazy, otwierające się za każdym zakrętem traktu, wieczory z przyjaciółmi przy ognisku – to są wartości, których nie sposób przeliczyć na żadną walutę i nie sposób ich przecenić.

Koń jest również najbardziej odpowiednim zwierzęciem dla wszystkich tych, których pociąga sport, ekstremalne przygody, skrajny wysiłek. Zarówno czysta rekreacja, jak i wyszukany sportowy wyczyn jest na wyciągnięcie ręki dla każdego, kto potrafi i zechce zająć miejsce w siodle.

Projekt pt. Szlaki Konne Orężem Turystyki o akronimie SZKOT powstał z inicjatywy trzech partnerów: Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania (LGD) Bory Dolnośląskie, Fundacji Porozumienie Wzgórz Dalkowskich oraz Stowarzyszenia LGD Partnerstwo Izerskie. Wartość projektu to ponad 600 tysięcy złotych, a łączna długość wyznaczonych szlaków przekracza 500 km. Jego celem jest wsparcie inwestycji na obszarze 3 organizacji dla stworzenia konkurencyjnych i innowacyjnych produktów turystycznych o charakterze ponad wojewódzkim. W szczególności jednak podstawowym celem projektu jest wzrost znaczenia i rozpoznawalności regionu, dzięki stworzeniu szlaku turystyki konnej o dużym zasięgu geograficznym i infrastrukturalnym oraz zwiększenie ruchu turystycznego w regionie Polski południowej i zachodniej.

Projekt ma również umożliwić organizację rajdów konnych, zawodów sportowych, imprez tematycznych, nauki jazdy oraz edukacji konnej. Na terenie pogórza Izerskiego, Borów Dolnośląskich i Wzgórz Dalkowskich (woj. dolnośląskie i lubuskie) powstała mała infrastruktura turystyczna: wiaty wypoczynkowe wyposażone w stoły, ławy, grill pozwalająca turystom na wypoczynek w czasie konnych wycieczek oraz zagrody, w których mogą wypocząć zmęczone wyprawą konie. Bezpieczeństwo na trasie zapewniają umieszczone tablice z regulaminem korzystania ze szlaków konnych, szczegółowe przewodniki trójjęzyczne oraz mapy.

W ramach projektu przeprowadzono także szkolenie na Przodowników Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK, które wpłynęło na powiększenie grona osób z uprawnieniami do organizacji oraz prowadzenia rajdów konnych.

Promocję szlaków stanowią ulotki informacyjne, gadżety jeździeckie, reklamy zamieszczone w prasie branżowej i radio oraz imprezy tj. Hubertus, czy impreza podsumowująca projekt. W ramach projektu powstała także strona www.szlaki-konne.eu, która oprócz bazy noclegowej i postojowej dla ludzi i koni, zawiera ślad szlaku w formacie GPS, który można pobrać na nawigację.
SZKOT został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 421 Wdrażanie Projektów Współpracy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

zloty_potokDSC00495DSCN2338DSCN2434

Scroll to Top