Wydarzenia towarzyszące wystawie „Konie w Warszawie XIX i XX wieku”

W imieniu Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie zapraszamy do udziału w wydarzeniach towarzyszących wystawie „Konie w Warszawie XIX i XX wieku”. W programie m.in. wykłady, prelekcje, pogadanki, pokazy, zwiedzanie kuratorskie i lekcje muzealne dla grup.

Każde spotkanie będzie się zaczynać od bezpłatnego zwiedzania wystawy „Konie w Warszawie XIX i XX wieku”. Liczba uczestników spotkań ograniczona – rezerwacja miejsc: a.hrynkiewicz@muzeum.warszawa.pl

W maju:

  • 9 maja, godz. 13:30
    Konie wojskowe w Warszawie od wojny polsko-bolszewickiej do czasów współczesnych, prelekcję prowadzi Jakub Szpetulski-Łazarowicz (Stowarzyszenie Ochotniczy Szwadron Kawalerii „Szwadron Jazdy RP” im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego)
  • 9 maja, godz. 16:00
    „Mieć konia mniej roztargnionego jak mój deresz…”, czyli konie napoleońskiej kawalerii, prelekcję prowadzi Marcin Piontek (Arsenał – Stowarzyszenie regimentów i pułków polskich 1717-1831)
  • 9 maja, godz. 17:30
    pokaz przygotowany przez Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Pułkownika Jana Kozietulskiego (na dawnym hipodromie)
  • 23 maja, godz. 16:00
    Konie w Warszawskiej Straży Ogniowej, pogadankę prowadzi Jerzy Gutkowski (b. kust. Muzeum Pożarnictwa)

W czerwcu:

  • 13 czerwca, godz. 16:00
    Powoźnictwo warszawskie od XVII wieku do II wojny światowej, wykład prowadzi Andrzej Novák-Zempliński (Polskie Towarzystwo Powozowe)
  • 27 czerwca, godz. 16:00
    Koń z Warszawą w tle, czyli wędrówka po Warszawie na starej fotografii, prelekcję prowadzą Krzysztof Jaszczyński i Ryszard Mączewski (Fundacja „Warszawa1939.pl”)

W lipcu:

  • 11 lipca, godz. 16:00
    Konna Policja Państwowa, wykład prowadzi dr hab. Aleksander Głogowski (Uniwersytet Jagielloński)
  • 25 lipca, godz. 16:00
    Konie w służbie warszawskiej komunikacji publicznej, prelekcję prowadzi Marcin Kozoń (Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie)

W sierpniu:

  • 8 sierpnia, godz. 16:00
    Los warszawskich koni i pierwsze próby ochrony ich praw, prelekcję prowadzi kust. Hanna Polańska (Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie), kuratorka wystawy, spotkanie poprzedzi oprowadzanie kuratorskie
  • 22 sierpnia, godz. 16:00
    Zarys historii Towarzystwa Doraźnej Pomocy Lekarskiej, czyli początki warszawskiego pogotowia ratunkowego, prelekcję prowadzi Krzysztof Wittels (Stowarzyszenie Nasz Norblin)

Lekcje muzealne dla grup:

„O koniu w Warszawie” (prowadzone od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia Muzeum, po uprzednim zapisaniu grupy).

Szczegółowe informacje i zapisy na lekcje pod nr tel.: 22 522-66-38.

MLiJ-Konie_w_Warszawie-plakat

Scroll to Top