„Święto Konia” w Sitnie

Najbliższy weekend – 20-21 lipca, zapowiada się „gorący” pod względem temperatur oraz imprez hodowlanych i jeździeckich.

Kolejną ciekawą imprezą w kalendarzu będzie IV Święto Konia w Sitnie, na które serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów – Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w Barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich w Zamościu oraz Terenowego Koła Hodowców Koni w Zamościu.

Na placu wystawowym Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sitnie odbędzie się między innymi przegląd hodowlany koni ras szlachetnych, kwalifikacje do Mistrzostw Polski we Władaniu Lancą i Szablą, zawody zaprzęgowe jedno- i parokonne, otwarte parkury w skokach przez przeszkody oraz wiele innych atrakcji dla miłośników koni w każdym wieku.

SOBOTA (20.07.)

  • 10:00 Przegląd Hodowlany Koni Ras Szlachetnych rocznych i dwuletnich ras małopolskiej oraz polskiego konia sportowego
  • 14:00 Kwalifikacje do Mistrzostw Polski we Władaniu Bronią Konno

NIEDZIELA (21.07.)

  • 11:00 zawody w powożeniu zaprzęgami jednokonnymi
  • 12:00 zawody w powożeniu zaprzęgami parokonnymi
  • 13:00 pokaz Kadryla w wykonaniu Damskiej Sekcji Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w Barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich
  • 14:00 otwarte parkury w skokach przez przeszkody

Ponadto podczas trwania Święta Konia, będą zbierane pieniądze na protezę dla 3 letniego Jakuba Kopciejowskiego chorującego na mięsaka tkanek miękkich. Odbędzie się kiermasz ciast i wypieków Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Sitno, grochówka z KGW oraz OSP Stabrów oraz gulasz z dziczyzny przygotowany przez Koło Myśliwskie nr 58 z Zamościa.

„Święto Konia” niesie ze sobą bardzo wiele możliwości pokazania piękna tych zwierząt w różnych aspektach, zaczynając od młodzieży hodowlanej, poprzez sport w różnych konkurencjach – skoków przez przeszkody, powożenia zaprzęgami czy w zawodach kawaleryjskich.

Koń jest ściśle związany z historią Polski. To przede wszystkim przyjaciel, który towarzyszy Nam – Polakom od zarania dziejów, zaczynając od pracy na roli, przez stoczone bitwy i wojny z nieprzyjacielem, po sport. Koń to tradycja, którą chcemy kontynuować. Szczególnie jest nam bliska hodowla koni rasy małopolskiej – półkrwi angloarabskiej, której początki sięgają XVI wieku. Rasa ta związana jest z naszym regionem, bowiem na Lubelszczyźnie w Wojcieszkowie, urodził się najbardziej znany koń angloarabski na świecie, który występuje obecnie w najlepszych rodowodach koni sportowych – Ramzes. Podczas II wojny światowej został wywieziony do Niemiec, gdzie założył cenna linię sportową koni „R”. Kolejnym wielkim i jak dotąd największym sukcesem jeździeckim jest zdobycie złotego medalu w 1980 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie przez Jana Kowalczyka na koniu Artemor – małopolskim wałachu wyhodowanego w Janowie Podlaskim.

„Święto Konia” z roku na rok, cieszy się co raz większym uznaniem wśród hodowców, jeźdźców, a przede wszystkim sympatyków i miłośników koni. Poprzez fakt, że zgłaszają się zawodnicy spoza województwa lubelskiego, śmiało mogę powiedzieć, że jest to impreza ogólnopolska, co jest dla nas wielkim sukcesem i na pewno będzie imprezą cykliczną.

Głównym pomysłodawcą „Święta Konia” jest Terenowe Koło Hodowców Koni w Zamościu, a współorganizatorami LODR w Końskowoli, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Zamościu z/s w Sitnie, Szwadron Kawalerii Ochotniczej w Barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich w Zamościu. Partnerami wydarzenia są: „Lubelskie Smakuj życie”, Starostwo Powiatowe w Zamościu, Polski Związek Hodowców Koni, jak również Gmina Sitno. Patronat Honorowy nad „Świętem Konia” objęli: Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Wojciech Legawiec, Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski, Starosta Powiatu Zamojskiego – Stanisław Grześko, Wójt Gminy Sitno – Krzysztof Seń.

W imieniu organizatorów: Daniel Bergiel – Skarbnik Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w Barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich w Zamościu, Sekretarz Polskiego Związku Hodowców Koni Małopolskich jak również sekretarz Terenowego Koła Hodowców Koni w Zamościu.

Daniel Bergiel (skarbnik Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w Barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich w Zamościu, sekretarz Polskiego Związku Hodowców Koni Małopolskich, sekretarz Terenowego Koła Hodowców Koni w Zamościu)

Impreza objęta jest honorowym patronatem Polski Związek Hodowców Koni oraz patronatem medialnym Hodowca i Jeździec.

Scroll to Top