Cardamon najlepszym polskim koniem ujeżdżeniowym PZHK według rankingu WBFSH

Według aktualnego rankingu Międzynarodowej Federacji Hodowców Koni Sportowych WBFSH najlepszym koniem ujeżdżeniowym zapisanym do księgi PZHK jest ogier CARDAMON sp (Pegasus HB KWPN – Chanel han. po Compliment han.).

To debiut hodowlany Anny-Marii Gawłowskiej.

„Jestem czynną zawodniczką ujeżdżenia od wielu lat i szukałam dla siebie młodego konia wśród wielu najlepszych hodowców w Polsce. Nie udało mi się znaleźć niczego, co byłoby zarówno satysfakcjonujące cenowo, jak i jakościowo.

Zdecydowałam się więc na pokrycie należącym do Pawła Mazurka ogierem PEGASUS HB KWPN (Flemmingh hol. – Difona KWPN po Vindicator KWPN) mojej hanowerskiej klaczy CHANEL (Compliment han. – Ronja han. po Raphael westf.), która z powodu kontuzji nie mogła już pracować pod siodłem. Pegasus zauroczył mnie od samego początku, choć nie jest to najłatwiejszy koń.

Źrebna Chanel pojechała do stajni w Obrzycku do Alicji Hadryś pod Poznaniem. I tam w 2009 roku przyszedł na świat Cardamon. Po odsadzeniu trafił do stada Pawła Mazurka, bo u niego są świetne warunki wychowania koni. Pan Paweł zajął się promocją mojego ogiera, wraz z córką Karoliną pomógł w przygotowaniu go do zakładu treningowego, gdzie uzyskał licencję. Potem przez kilka sezonów Cardamon krył, bo był dobrze rokującym ogierem. Jego ważnym atutem jest mocna  psychika. Ja w międzyczasie dwukrotnie zostałam mamą, więc był też moment, że na nim  jeździł Jarosław Wierzchowski.

Na ogierze Cardamon rozpoczęłam starty, kiedy miał 6 lat  i zaprezentowałam go w Mistrzostwach Polski Młodych Koni. Pracowałam z nim jednak powoli, bo wiedziałam, że ma duży potencjał. Co się sprawdziło, bo obecnie rywalizujemy na poziomie Grand Prix.

Za nami intensywne starty w pierwszej połowie 2024 roku, bo chcieliśmy powalczyć o kadrę Polski. Teraz zasłużył na to, żeby trochę odpocząć i myślę, że od początku 2025 roku rozpoczniemy z zmagania sportowe. Na pewno będziemy chcieli powalczyć w Halowych Mistrzostwach Polski Seniorów, potem w kolejnych zawodach międzynarodowych. Muszę się przyznać, że jeszcze nie zaglądałam do kalendarza.

Cardamon pomimo, że to ogier, jest bardzo przyjemny w obsłudze, w stajni zajmują  się nim bez problemu dziewczyny. Jeżeli chodzi o temperament, to jest kapitalny, choć trochę taki specyficzny. Na pewno łączy nas porozumienie i przyjaźń,  ale on  zdecydowanie woli towarzystwo klacze niż człowieka. Od kilku lat nie kryje, ale według mojej wiedzy ma kilkoro potomstwa. Dwoje  startowało w MPMK w ujeżdżeniu” – powiedziała Anna-Maria Gawłowska.

W 2018 roku klacz sp CARAMBA (Cardamon sp – Cerkwica sp po Mywill KWPN) dosiadana przez Karolinę Mazurek wygrała MPMK w ujeżdżeniu w kategorii koni 4-letnich. Z kolei w 2020 roku zawodniczka ta zajęła 6-te msc. w tej kategorii  na wałachu sp SENNA DA SILVA (Cardamon sp – Sekrecja sp/Insider old.)

„Ten udany „eksperyment hodowlany” zachęcił mnie do ponownych prób krycia Chanel, ale niestety się nie powiodły. Obecnie mam 9-letnią klacz oldenburską BLEUET BORDEAUX (BORDEAUX  KWPN – SOIREE han. po Sir Donnerhall ONNERHALLL old.).  i zastanawiam się, czy jej nie zaźrebić w ramach przerwy od startów” – podkreśla Gawłowska.

Wśród tegorocznych sukcesów Anny-Marii Gawłowskiej i ogiera Cardamon jest m.in. 2 msc. w Grand Prix Specjal podczas międzynarodowych zawodów w Gościszowie w kwietniu oraz  6 msc. w maju w Grand Prix w maju w czeskim Ołomuńcu. Życzymy tej parze dalszych sukcesów!

Scroll to Top