Polski Związek Hodowców Koni informuje, iż Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaakceptowało zmiany w zasadach wykonywania badań markerów genetycznych DNA koni rasy huculskiej oraz konik polski, zaproponowane przez Komisje Ksiąg Stadnych koni obu ras, po analizie wykonanych w ostatnich latach badań oraz po uzgodnieniach z hodowcami i właścicielami koni.
Zmianie ulega zapis programu hodowli, dotyczący obowiązkowego potwierdzania pochodzenia badaniem markerów genetycznych (DNA) wykonywanego na koszt hodowcy w upoważnionym laboratorium już u wszystkich źrebiąt przy matkach, przed wydaniem dokumentu identyfikacyjnego. Dla koni wymienionych ras, urodzonych od dnia 1 stycznia 2014 r., obowiązywać będą jedynie badania dorosłych klaczy i ogierów kwalifikowanych do wpisu do ksiąg głównych, podobnie jak w przypadku koni pozostałych ras, dla których księgi stadne prowadzi PZHK.
Uzasadnienie
Decyzja Komisji Ksiąg Stadnych podyktowana była między innymi zmniejszającą się liczbą koni huculskich i koników polskich, wpisywanych w ostatnich latach do ksiąg stadnych w stosunku do liczby identyfikowanych źrebiąt. Jedynie około 60% badanych klaczek oraz kilka procent badanych ogierków kwalifikowanych jest do hodowli.
Termin wprowadzenia zmian: zmiana dotyczy ogierów i klaczy ras: huculskiej i konik polski, urodzonych od dnia 1 stycznia 2014 r., a wpisywanych do księgi stadnej / dopuszczanych do użycia w rozrodzie w wieku dorosłym.