Jubileuszowy sezon 2014 w Warszawie będzie liczył 54 dni, a łączna pula nagród w gonitwach wyniesie 8.152.900 zł. Pierwsza bomba pójdzie w górę w sobotę 26 kwietnia, a ostatnia w niedzielę 23 listopada. Inne ważne daty dla miłośników wyścigów: Derby – 6 lipca, Dzień Arabski – 24 sierpnia, a Wielka Warszawska – 5 października. Nowościami tegorocznego sezonu będą Dzień Katarski (27 lipca) i Dzień Wenus (10 sierpnia). Przed nami kolejny sezon pełen wyścigowych emocji. Bomba w górę w sobotę o 13:15! Serdecznie zapraszamy!
W sezonie 2014 na Służewcu rozegranych zostanie 487 gonitw: 273 dla folblutów, 182 dla arabów, 28 dla kłusaków francuskich. Po 40 latach znów na warszawskim torze ścigać się będą konie półkrwi, ale tylkow czterech biegach (w dwóch 10 maja i po jednym 28 czerwca oraz 28 września). Do sezonu zgłoszono 1257 koni. Dominują konie pełnej krwi angielskiej (749) oraz czystej krwi arabskiej (399). Uzupełniają ją kłusaki francuskie (55) i półkrewki (54).
Przerwa letnia na Służewcu (wtedy rozegranych zostanie sześć dni wyścigowych w Sopocie) będzie trwać od poniedziałku 7 lipca do soboty 26 lipca włącznie. 27 lipca rozegrane zostaną Derby Arabskie. Ponadto na Służewcu wyścigi nie odbędą się 6 i 7 września, kiedy to na Partynicach rozegrana zostanie dwudniówka, której głównymi punktami programu będą płotowa Wielka Partynicka (w sobotę) i przeszkodowa Wielka Wrocławska (w niedzielę). Jest to rezultat prac nad zintegrowaniem planów poszczególnych torów wyścigowych w Polsce.
W listopadzie wyjątkowo odbędzie się trzydniówka! Z uwagi na święto przypadające w sobotę 1. listopada, wyścigi zostają przeniesione na poniedziałek 10. listopada, konie na Służewcu będą ścigały się trzy dni z rzędu w dniach 8-10 XI. Daty rozgrywania pozostałych najważniejszych po Derby i Wielkiej Warszawskiej gonitw dla folblutów: Wiosenna (17 maja), Rulera (18 maja), Soliny i Iwna (obie jednego dnia, 7 czerwca), Aschabada (15 czerwca, czyli trzy, a nie dwa, tygodnie przed Derby), Prezesa Totalizatora Sportowego (29 czerwca), Kozienic (2 sierpnia), St. Leger (31 sierpnia), Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (28 września), Nemana (23 listopada).
Pierwsza gonitwa dla dwulatków zostanie rozegrana 28 czerwca, a pierwsza Nagroda Próbna (1000 m) 6 lipca. Pozostałe cztery Nagrody Próbne odbędą się na dystansie 1200 m. W pierwszych trzech Próbnych będą mogły brać udział tylko konie wpisane do Polskiej Księgi Stadnej Koni Pełnej Krwi Angielskiej (PSB), dwie pozostałe są otwarte dla koni zagranicznych.
Najważniejsze obok Derby gonitwy arabskie to: Janowa (5 lipca), Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan – Nagroda Europy (24 sierpnia) i Porównawcza (9 listopada). 34 wyścigi dla 4-letnich i starszych arabów rozegrane zostaną tylko w konkurencji krajowej (PASB). Dla 3-latków takich gonitw zaplanowano aż 61.
Wprowadzony w ub. roku cykl gonitw dla amazonek o Puchar im. Katarzyny Szymczuk, w którym koni będą dosiadać wyłącznie panie, rozpocznie się już podczas pierwszego dnia wyścigowego. Drugi bieg z tej serii odbędzie się 28 czerwca, a ostatni 10 sierpnia podczas Dnia Wenus. Tradycyjnie już nie zabraknie też wyścigów przeznaczonych dla młodych jeźdźców.
W planie gonitw są nowe biegi imienne. W sierpniu młode araby I grupy będę rywalizować o Nagrodę Trafa (arabskiego derbisty z 1984 roku), natomiast trzyletnie i starsze folbluty o Nagrodę Scyrisa (znakomitego sprintera polskiej hodowli, który po sprzedaniu go do Czech wygrywał znaczące nagrody na kilku torach Europy Środkowej i Wschodniej). Patronką biegu dla czteroletnich i starszych klaczy (10 sierpnia) została zwyciężczyni Wielkiej Warszawskiej w 2003 r. – Tulipa.
Ciekawie zapowiadają się tegoroczni debiutanci – Katarski (koniec lipca) i Dzień Wenus (10 sierpnia). Ten pierwszy to rezultat współpracy warszawskich Wyścigów z Qatar Racing & Equestrian Club. Natomiast Dzień Wenus całkowicie poświęcony będzie kobietom.
Na Torze Służewiec w tym sezonie obchodzony będzie 75-jubileusz otwarcia. To wyjątkowa okazja by odwiedzić Wyścigi i przyjrzeć się warszawskiej perle architektury modernistycznej z bliska. Kompleks ma wiele ciekawych rozwiązań, przygotowanych przez głównego ich projektanta, architekta Zygmunta Platera Zyberka, jak na przykład tunel łączący teren stajen z padokiem. Nie zapomniano także o możliwości sztucznego zraszania toru. Całość otoczył park i aleje urządzone przez Franciszka Szaniora, autora m.in. Parku Ujazdowskiego. Kompleks nie byłby jednak tak atrakcyjny, gdyby nie wszechobecna zieleń. Z pewnością na pierwszy rzut oka nie widać, że jest tam aż 6000 różnych krzewów i 95 gatunków drzew. W alejach i parkach występują graby, wiązy, dęby, lipy, brzozy, klony, jesiony, topole, świerki i kasztanowce. Na owe czasy służewiecki tor był największym tego typu obiektem w Europie. Uroczyste jego otwarciei poświęcenie nastąpiło 3 czerwca 1939 roku. Warszawiacy nacieszyli się nim tylko niecałe trzy miesiące.
Otwarciu jubileuszowego sezonu towarzyszyć będą liczne atrakcje. Najmłodsi skorzystają z dmuchańców, trampoliny, piłkarzyki, karuzel, kącika rysunkowego i malowania buzi oraz z możliwości jazdy na kucykach i gry w duże szachy. To im poświęcona jest galeria zdjęć „Dzieci i konie na Służewcu” – wystawa prac konkursowych Polskiego Związku Hodowców Koni na parkingu głównym. Nie zabraknie kramików z kapeluszami, zabawkami, lodami i słodyczami. Wizytę na Służewcu uwieczni przygotowana do tego celu fotobudka lub karykatura.
Pierwsza w sezonie „bomba w górę” pójdzie w sobotę o godzinie 13:15, PZHK bedzie sponsorem i patronem gonitw koni półkrwi. W niedzielę gonitwy rozpoczną się o tej samej porze. Bilety po 5 zł (strefa A i B), do nabycia w miejscowych kasach. Na Służewiec dojechać można samochodem (bramą główną od ul. Puławskiej), tramwajami 4, 10, 14, 34 lub wyścigową linią autobusową nr 300 (kursuje tylko w dni wyścigowe). Posiadacze rowerów będą mogli na miejscu dokonać szybkiego przeglądu.
Gorąco zapraszamy do odwiedzenia Służewca w sezonie 2014.
Szczegółowe informacje na www.torsluzewiec.pl