W dniach 27-29 listopada br. w Paryżu odbył się Czempionat Świata Koni Arabskich Czystej Krwi. O najwyższe tytuły rywalizowały polskie konie arabskie ze stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie, które nadzoruje ANR.
Zaprezentowane w Paryżu na Championnat du Monde du Cheval Arabe konie zdobywały kwalifikacje do tego najważniejszego w roku pokazu przez wiele miesięcy. Czempionat świata zgromadził, jak zwykle, ponad setkę najlepszych koni, ze ścisłej czołówki, zwycięzców pokazów ze wszystkich niemal kontynentów. W Paryżu nie można liczyć na szczęście, o dobrych wynikach, przy wyśrubowanym poziomie, może zadecydować tylko najwyższa jakość.
Polskie konie spotkały się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem. W poszczególnych klasach wiekowych klacze plasowały się na 3. lub 4. miejscu, natomiast dwa znakomite ogiery – Morion i Equator weszli do finałów z pierwszych miejsc w swoich klasach. Od dawna polskie konie uważane są za jedyną grupę, która może z powodzeniem konkurować z kupionymi za ogromne pieniądze, bliskowschodnimi czempionami.
W finałowych rozgrywkach Klaczek Rocznych do Top Ten, zakwalifikowały się dwie klacze z Janowa Podlaskiego: siwa Adelita – Czempionka Europy Klaczek Rocznych z Werony, i ciemnogniada Bambina – Czempionka Wiosennego Pokazu Młodzieży Klaczek Rocznych z Białki.
Do Top Ten Czempionatu Świata Klaczy Młodszych weszły również dwie polskie klacze wyhodowane w Stadninie Koni w Michałowie: gniada Piacolla – tegoroczna Czempionka Pucharu Narodów Klaczy Młodszych z Akwizgranu, sprzedana do Arabii Saudyjskiej w 2013 r., oraz ciemnogniada Pustynia Kahila – ubiegłoroczna Czempionka Świata Klaczek Rocznych.
W finałach Klaczy Starszych polskie konie dominowały, choć nie zdobyły najwyższych tytułów. W Top Ten znalazły się aż 4 piękne polskie klacze czystej krwi arabskiej – po dwie z Janowa Podlaskiego i Michałowa. Wśród nich była wydzierżawiona do Stanów Zjednoczonych gniada michałowska klacz Wieża Mocy, okrzyknięta w Ameryce Koniem Roku 2014 po zdobyciu Potrójnej Korony USA – Scottsdale, Las Vegas i Tulsa, a której imię na arenie międzynarodowej tłumaczy się na The Tower of Power. Do niej dołączyły w Top Ten: Potentilla i Euzona z Janowa Podlaskiego oraz Wilda z Michałowa.
Prawdziwy triumf w Paryżu odniosły polskie ogiery. Złoty Medal i tytuł Czempiona Świata Ogierów Młodszych wywalczył wyhodowany w Stadninie Koni Michałów, dwuletni, gniady Morion, który przez następny rok reprezentował będzie barwy Kataru. Ogiera wydzierżawiła stadnina AL. THUMANA. Paryski pokaz to niekończące się pasmo sukcesów Moriona. Rok wcześniej zdobył on na tej samej arenie tytuł Wiceczempiona Świata Ogierków Rocznych, zwracając uwagę na swoją niezaprzeczalną jakość.
Natomiast w Czempionacie Świata Ogierów Starszych swój ubiegłoroczny wynik poprawił gniady Equator, także ze Stadniny Koni Michałów. Zeszłoroczny Paryż przyniósł mu Brązowy Medal, w tym roku zdobył Srebrny i tytuł Wiceczempiona Świata Ogierów Starszych. Międzynarodowa publiczność nagrodziła go długimi brawami i owacją na stojąco. Equator, zdecydowany faworyt i ulubieniec tłumów, dostał także nagrodę specjalną za Najlepszy Ruch.
Jednym z najbardziej wzruszających momentów Czempionatu Świata Koni Arabskich było wręczenie Platynowego Pucharu klaczy Pinga z SK Janów Podlaski, prawnuczce słynnej Pilarki – tegorocznej Wiceczempionce Pucharu Narodów Klaczy Starszych i Międzynarodowej Drugiej Wiceczempionce Kataru Klaczy Starszych z Doha, Czempionce Świata i Europy 2012, Czempionce Polski 2005 i 2010, wielokrotnej zdobywczyni tytułów Top Ten w Europie i Stanach Zjednoczonych. Po raz kolejny Platynowy Puchar został przyznany klaczy wyhodowanej w Polsce, potwierdzając tym samym jakość polskiej hodowli. Sama Pinga dołączyła do zacnego grona niekwestionowanych gwiazd, laureatek Platynowego Pucharu, klaczy które zapisały się złotymi zgłoskami na kartach światowej hodowli – Pianissimy i Kwestury.
Wśród nagród specjalnych, które przypadły polskim hodowcom, znalazły się nagrody dla Najlepszego Hodowcy i Najlepszego Hodowcy-Właściciela. Zdobyła je Stadnina Koni w Michałowie a odebrał jej Prezes Jerzy Białobok.
Stadnina Koni w Janowie Podlaskim i Stadnina Koni w Michałowie to spółki Skarbu Państwa, nad którymi nadzór właścicielski sprawuje Agencja Nieruchomości Rolnych.