Jeszcze parę dni pozostało do wspaniałego wydarzenia. W sobotnie popołudnie 12 grudnia podczas Cavaliady zaprezentowany zostanie unikatowy pokaz. Z okazji jubileuszu działalności Polskiego Związku Hodowców Koni gwoździem programu będzie spektakl pt.: „120 lat biało-czerwonych koni”. Historia naszego kraju spleciona z bliską obecnością nieparzystokopytnych przyjaciół. Cztery części jak cztery odsłony ukazujące Polaków i polskie konie ostatnich 12 dekad. Symbioza ludzi i zwierząt, gdzie pozycja oraz użyteczność konia pozostaje trudna do przecenienia.
Z piasku i wiatru…
Rozpocznie się wszystko od świetlnej białoczerwonej łuny. Od orientalnych akcentów, kiedy z piasku i wiatru stworzony został koń, a dzisiaj polskie araby wspaniale sławią nasz Kraj. Sukcesy i renoma naszych koni czystej krwi pozostają bez precedensu!
Ze wsi ku miastu
Od pługa, brony, siewnika przetoczymy się po rodzimych polach i wiejskich miedzach. Pojedziemy dugą, wozem drabiniastym i wozem koszowym, wspaniałym wachlarzem chomątowych i dyszlowych regionalnych pojazdów konnych. Do góralskiego fasiaka wrzucimy cepy, grabie, kosy i inne typowe dla polskiego pejzażu narzędzia. Potem odwiedzimy typową ulicę wielkomiejską przez którą przemkniemy zaprzęgiem krakowskim, lando, coupe, dorożką; zobaczymy w akcji wóz strażacki, policjanta konnego, gazeciarza, pocztyliona oraz damy i dżentelmenów w siodle. Pokażemy jak się w dawnej Polsce jeździło na co dzień i od święta, do pracy, kościoła na chrzest czy ślub, w odwiedziny do sąsiadów lub dalekich przyjaciół.
Zawierucha wojenna
Tyle zbrojnych nieszczęść przetoczyło się przez Polskę. Koń jednak pozostawał zawsze wiernym partnerem. Walczył u boku człowieka i wraz z nim często ginął. Chcemy mu oddać cześć. Zatem kłusem na arenę wjedzie kolumna – odział ułanów, wóz taborowy, kuchnia polowa, za nią armata i czterech dżygitów oraz C.K.M., z którego oddamy urodzinowe salwy. Będzie ranny, którego na konnych noszach przetransportujemy z pola boju w bezpieczne miejsce. Potem ułani wydajnym galopem zaszarżują na pozorniki oraz pokonają przeszkodę ogniową. Ot, skromna namiastka obrazu wojny jakich konne formacje militarne doświadczały nagminnie.
Konie dzisiaj
Wizytówka polskiego sportu konnego – współczesne zaprzęgi pod wodzą medalistów mistrzostw Kraju, Europy, świata, nasza chluba i duma narodowa – otworzą blok teraźniejszego koniarstwa. Następnie rozświetli płytę orszak dzieci na kucykach, biało-czerwonych krasnoludków, demonstrujących wszystkie dyscypliny oraz inne formy obecnego użytkowania koni w hipoterapii, rekreacji i turystyce… Czwórka szetlandów wyprowadzi na arenę główną małych sportowców, którzy wykonają imponujące elementy ścieżki huculskiej, woltyżerki, ujeżdżenia, skoków i reiningu. A na końcu zbudujemy wspólnymi siłami gigantyczny tort, pod sam sufit hali 5 wzniesiemy 12 piętrowy urodzinowy wehikuł. Będzie zaskakująca improwizacja pony party z setkami baloników i flag oraz specjalnie odśpiewanym na cześć PZHK „sto lat”!
Zapraszamy na jubileuszowy pokaz zorganizowany przez PZHK i ANR,
12 grudnia (sobota), godzina 1615, hala 5 – arena A.
Ponadto liczne pokazy hodowlano-użytkowe
11-13 grudnia w hali 7 – arena B