Klacz śląska oraz Bartosz Złoty z doskonałym wynikiem na ME w powożeniu

Olimpiada olimpiadą, a w Europie rozgrywają się inne interesujące wydarzenia sportowe. Jednym z nich były Mistrzostwa Europy U25, Juniorów oraz Dzieci w powożeniu, które odbyły się w byłym szwedzkim stadzie ogierów Flyinge (obecnie fundacji) w dniach 23-28 lipca.

Startowała tam silna reprezentacja polska.

I mamy sukces!

Klacz śląska PESTI-G ur. 2015 (Nefryt – Podana / Probus) hodowli i własności Arkadiusza Górskiego z powożącym Bartoszem Złotym na ME U25  zdobyli 4 pozycję wśród 23 rywali. Grupa młodzieży w wieku 21-25 lat przed przejściem do trudnej grupy seniorskiej ma prawo zdobywać szlify startowe właśnie w U25, tak się dzieje także w pozostałych dyscyplinach jeździeckich. To zawodnicy będący w niedalekiej przyszłości kadrą kraju.

Para Pesti-G/ Złoty jest mądrze i spokojnie prowadzona sportowo. Startowali z dobrymi wynikami w MPMK koni 6 i 7 letnich, brali także udział w MŚMK koni 5 letnich, w których ostatecznie zajęli 5 miejsce, ale maraton ukończyli na 2. pozycji. Od początku Bartosz Złoty jest związany ze stajnią i hodowlą koni Arkadiusza Górskiego, który od lat hoduje konie zaprzęgowe, regularnie startując nimi w MPMK.

Familia Górskich zdominowała ME 2024

Ale Arkadiusz Górski – hodowca Pesti-G jest nie tylko hodowcą dobrze rokujących na przyszłość koni, ale także ojcem 4 (sic!) zawodników startujących na tych Mistrzostwach: Katarzyny, Zofii, Huberta i Kacpra. O swojej hodowli i organizacji tegorocznych ME mówi następująco:

W tym roku mam 22 klacze źrebne, ogólnie mając 30 klaczy hodowlanych. Hoduję konie głównie do dyscypliny powożenia, używam obecnie także ogierów ujeżdżeniowych o dobrej „głowie”, kojarząc je z klaczami śląskimi. Bartosz Złoty od początku związany jest nie tylko z moją stajnią, ale także rodziną. Traktujemy go jak własne dziecko, które jest przez nas wspierane i finansowane.

Jak podczas każdej tak ważnej imprezy, istotny jest duch zespołu. I w naszym przypadku tak było. Wszyscy zawodnicy kadry oraz osoby towarzyszące tworzyły taki zespół. Nie byliśmy tylko zbiorem zawodników. Wspólnie oglądaliśmy każdy przejazd, jedliśmy, biesiadowaliśmy, wspieraliśmy się. Jednym słowem – mogliśmy liczyć na siebie. Chciałbym przy tej okazji bardzo podziękować za wsparcie i fachową pomoc trenerowi kadry Romanowi Kuszowi oraz szefowi ekipy i weterynarzowi w jednym, czyli Marcie Zmiertce.

We Flynige podczas ME został zorganizowany tzw. Wieczór Narodów, podczas którego każdy zespół przedstawiał swoje regionalne produkty. Dzięki firmie Tarczyński polski zespół mógł kolegów z innych krajów częstować swojskimi wędlinami, były także oscypki z gór (Hurtownia Brutal z Zakopanego). Muszę dodać, że wsparła nas nie tylko firma Tarczyński, ale także producent uprzęży z Poznania – Arden Dorota i Juliusz Adamczak oraz ECC Krzysztof Szczepaniak – producent bryczek. Specjalne podziękowania należą się Związkowi Hodowców Koni Wielkopolskich, który wsparł nasz wyjazd, a warto dodać, że i 8 z 9 zawodników to członkowie tego Związku.

Wspominając tegoroczne ME, trzeba powiedzieć, że zostały bardzo dobrze przygotowane i zorganizowane. Ale dziwi fakt, że przy tak istotnej imprezie, jaką są ME, Bartek za zdobycie 4 miejsca otrzymał tylko floot, a ten sport jest bardzo kosztowany.

Cieszy fakt, że tylu młodych zawodników startuje w tej trudnej i kosztownej zarazem dyscyplinie, jaką jest powożenie. Ale pod względem hodowlanym dyscyplina ta od lat nie spełnia standardów np. skoków przez przeszkody czy ujeżdżenia. Na żadnej z list startowych ani wynikach nie ma pochodzeń koni, ich hodowców czy właścicieli. To jest wielka strata dla hodowli. Tak jakby konie powożeniowe nie były przemyślanym kojarzeniem i… nikt ich nie hodował.

Miejsca polskich zawodników na ME U25, Juniorów i Dzieci w powożeniu, Flyinge 2024

Miejsce na ME 2024ZawodnikKońRocznikKsięgaPochodzenieHodowcaWłaściciel
DZIECI/ KUCE/ SINGLE/ 15M.WOJCIECH KLUPŚST. PIETERS EMRYS2012KUC WAL.THISTLEDOWN LAWRENCE OF ARABIA – WILDZANG’S SERENTANIEMCYKAMIL KLUPŚ
        
JUNIOR/ KUCE/ SINGLE/ 11M.HUBERT GÓRSKIALEXANDRO H.2012KUC WAL.BEKVELD’S DAVE – ASTRID / LINDE HOEVES SEBASTIAANHOLANDIAARKADIUSZ GÓRSKI
JUNIOR/ KUCE/ SINGLE/ 17M.BARTOSZ KLUPŚHURAGAN2016TYP KUCNNBRAKKAMIL KLUPŚ
JUNIOR/ KUCE/ SINGLE/ 28M.ZOFIA GÓRSKAMARONS VALENTINO2011KUC WAL.BARKWAY ARTISTE – MARONS ANNABELL / EEABROOK DEMOCRATHOLANDIAARKADIUSZ GÓRSKI
        
U25/ DUŻY KOŃ/ SINGLE/ 4M.BARTOSZ ZŁOTYPESTI-G2015PZHK (ŚL)NEFRYT – PODANA / PROBUSARKADIUSZ GÓRSKIARKADIUSZ GÓRSKI
U25/ DUŻY KOŃ/ SINGLE/ 10M.JAGODA KARPIŃSKANEAPOLITANO FENYESBRAKLIPICANNEAPOLITANO XXV-9 – FAVORY CSOPI / FAVORY XXIV-3BRAKKARPIŃSKI TOMASZ
U25/ DUŻY KOŃ/ SINGLE/ 15M.KACPER GÓRSKIPICCOLO G2016PZHK (ŚL)EVENTO – POSANTI G / SANTIAGOARKADIUSZ GÓRSKIARKADIUSZ GÓRSKI
U25/ DUŻY KOŃ/ SINGLE/ 22M.MARTYNA BEBŁOTJASZA2015PZHK (M AA)EFEKT – JASSA / FRAZESSK WALEWICEMARTYNA BEBŁOT
        
U25/ KUCE/ SINGLE/ 20M.KATARZYNA GÓRSKAHULDIINA KASSARI2016ESH (ESTONIAN PONY)HETTOR – MANAMI / MIKI MOUSEESTONIAARKADIUSZ GÓRSKI

Szczegółowe wyniki poniżej:

https://www.hoefnet.nl/wp-content/uploads/uitslagen/2024/SWE/FLYINGE.20240723.20240728/PDF/A+B+C_HORSES.pdf

Zawodnikom oraz ekipom dziękujemy za osiągnięte wyniki i życzymy powodzenia w przyszłości!

Anna Cuber

Scroll to Top