Załącznik Nr 2
do uchwały Nr 14/2014
z dnia 27 maja 2014 r.
§ 1.
- Komisja Rewizyjna składa się z 5 członków.
- Komisja Rewizyjna konstytuuje się na pierwszym posiedzeniu, zwołanym nie później niż 14 dni po zakończeniu Walnego Zjazdu, na którym została wybrana i wybiera spośród siebie przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza.
§ 2.
Zadania Komisji Rewizyjnej określa § 18 Statutu.
§ 3.
- Posiedzenia Komisji Rewizyjnej zwołuje i przewodniczy im przewodniczący lub zastępujący go w przypadku niemożności wykonywania przez niego funkcji wiceprzewodniczący, co najmniej 2 razy do roku.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej są powiadamiani o posiedzeniu na 7 dni przed wyznaczonym terminem, pisemnie, lub faxem, lub e-mailem. Wraz z informacją o terminie i miejscu posiedzenia otrzymują proponowany program obrad i w miarę możliwości projekty uchwał z ewentualnym komentarzem.
- Uchwały Komisji Rewizyjnej podejmowane są bezwzględną większością głosów, przy obecności co najmniej 3 członków.
- Z posiedzenia Komisji Rewizyjnej sporządza się protokół, który podpisują wszyscy obecni na posiedzeniu członkowie.
§ 4.
- Kontrole Komisji Rewizyjnej mogą polegać na badaniu działalności PZHK w oznaczonych okresach lub na badaniu poszczególnych spraw lub zagadnień.
- Komisji Rewizyjnej służy prawo badania wszystkich komórek organizacyjnych PZHK, żądania sprawozdań i wyjaśnień, sprawdzania ksiąg i dokumentów. Może ona korzystać z pomocy uprawnionych biegłych w ustalonym przez siebie zakresie i rozmiarze.
§ 5.
Komisja Rewizyjna może przeprowadzić kontrole z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu PZHK albo Prezydium Zarządu PZHK.
§ 6.
- W razie przeprowadzania kontroli z własnej inicjatywy, Komisja Rewizyjna obowiązana jest zawiadomić Zarząd PZHK lub Prezydium Zarządu PZHK o czasie, miejscu i przedmiocie kontroli, co najmniej na 2 dni przed jej rozpoczęciem.
- Zarząd PZHK lub Prezydium Zarządu PZHK ma prawo przekazać na ręce przewodniczącego Komisji wytyczne dotyczące zamierzonej kontroli, przy czym wniosek Zarządu PZHK lub wniosek Prezydium Zarządu PZHK o przeprowadzeniu kontroli powinien zawierać wskazania czasu, miejsca i przedmiotu kontroli.
§ 7.
Wytyczne Zarządu PZHK lub Prezydium Zarządu PZHK, co do zamierzonej lub wnioskowanej kontroli, są wiążące dla Komisji Rewizyjnej.
§ 8.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej, udający się do miejscowości, w której mają być wykonywane czynności kontroli, obowiązani są przed wyjazdem zaopatrzyć się w polecenie wyjazdu podpisanie przez prezesa PZHK lub upoważnionego członka Zarządu PZHK, które stanowić będzie wyłączną podstawę rozliczenia kosztów podróży.
- Z wnioskiem o wystawienie polecenia wyjazdu występuje przewodniczący Komisji Rewizyjnej, wskazując osobę lub osoby, które wyznaczył do przeprowadzenia kontroli.
§ 9.
- Członek (członkowie) Komisji Rewizyjnej sporządza (sporządzają) z przeprowadzonej kontroli protokół, który powinien zawierać dokładne ustalenia stanu faktycznego, powołanie dowodów, na których oparto ustalenia oraz wnioski.
- Protokół w części dotyczącej ustalenia stanu faktycznego powinien być podpisany przez osoby, których działalność jest kontrolowana. Całość protokołu wraz z wnioskami podpisują osoby (osoba) kontrolujące i przewodniczący Komisji Rewizyjnej.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej korzystają z niezawisłości w ustalaniu stanu faktycznego i ogranicza ich tylko obowiązek dokonywania ustaleń rzetelnych i zgodnych z rzeczywistością, obiektywnych i bezstronnych. Z takiej samej niezawisłości członkowie Komisji Rewizyjnej korzystają przy ustalaniu wniosków pokontrolnych. W tych sprawach nie mogą być im wydawane polecenia ani nakazy.
- Przewodniczący Komisji Rewizyjnej obowiązany jest złożyć protokół kontroli do Prezesa PZHK w terminie 14 dni od daty zakończenia kontroli.