Zatwierdzony Uchwałą Nr 7/2017 Zarządu Głównego PZHK
z dnia 11 kwietnia 2017 roku
§ 1
Honorowe Tytuły, Odznaki i Statuetki są zaszczytnym wyróżnieniem dla hodowców i działaczy Polskiego Związku Hodowców Koni. Mogą być też nadawane osobom i instytucjom, które swym działaniem przyczyniły się do rozwoju i propagowania hodowli koni w Polsce.
§ 2
- Najwyższymi indywidualnymi wyróżnieniami jest są nadawane przez Walny Zjazd PZHK tytuły:
- „Honorowego Prezesa Polskiego Związku Hodowców Koni” oraz
- „Honorowego Członka Polskiego Związku Hodowców Koni”.
- Honorowe Odznaki i Statuetka PZHK przyznawane są osobom fizycznym i dzielą się na:
- Honorową Statuetkę PZHK,
- Złotą Odznakę PZHK,
- Srebrną Odznakę PZHK.
- Dla osób prawnych przewidziana jest Honorowa Statuetka Polskiego Związku Hodowców Koni.
§ 3
- Tytuł „Honorowego Prezesa PZHK” może otrzymać osoba fizyczna, która pełniła w przeszłości funkcję Prezesa Zarządu PZHK, natomiast tytuł „Honorowego Członka PZHK” może otrzymać osoba fizyczna lub prawna, wybitnie zasłużona dla Polskiego Związku Hodowców Koni.
- Honorową Statuetkę może otrzymać:
- osoba fizyczna posiadająca Złotą Odznakę i legitymująca się co najmniej 20-letnim stażem w działalności na różnych szczeblach organizacyjnych Polskiego Związku Hodowców Koni (Związku Wojewódzkiego/Okręgowego, Związku Rasowego lub Użytkowego, Sekcji PZHK), której praca przyczyniła się do rozwoju i promocji hodowli koni w Polsce,
- hodowca, który osiągnął najwyższy poziom w zakresie hodowli koni,
- osoba prawna, która wniosła znaczący wkład w rozwój i promowanie hodowli koni w Polsce oraz aktywnie wspiera działalność PZHK.
- Złotą Odznakę może otrzymać osoba fizyczna posiadająca Srebrną Odznakę i legitymująca się co najmniej 10-letnim stażem w działalności na różnych szczeblach organizacyjnych Polskiego Związku Hodowców Koni (Związku Wojewódzkiego/ Okręgowego, Związku Rasowego lub Użytkowego, Sekcji PZHK), która wykazała się wysokimi osiągnięciami w hodowli koni, nienaganną postawą etyczną oraz propagowaniem tej gałęzi hodowli poprzez aktywny udział w wystawach, czempionatach i pokazach. Złotą Odznakę może otrzymać również osoba, której społeczna praca w PZHK miała istotny wpływ na rozwój hodowli koni w Polsce.
- Srebrną Odznakę może otrzymać osoba fizyczna z minimum 5-letnim stażem w PZHK (Związku Wojewódzkim / Okręgowym, Związku Rasowym lub Użytkowym, Sekcji PZHK), która wyróżnia się osiągnięciami hodowlanymi w swoim regionie.
§ 4
- Tytuły: Honorowego Prezesa i Honorowego Członka PZHK, Honorową Statuetkę oraz Złotą Odznakę zatwierdza Walny Zjazd PZHK, na wniosek Kapituły Odznaczeń.
- Wnioski do Kapituły Odznaczeń o nadanie Honorowych Tytułów, Honorowej Statuetki, oraz Złotej Odznaki mogą składać: Zarząd PZHK, Zarząd Związku Wojewódzkiego/Okręgowego, Zarząd Związku Rasowego lub Użytkowego oraz Sekcja PZHK.
- Kapituła może również z własnej inicjatywy wystąpić z wnioskiem do Walnego Zjazdu o nadanie wyróżnień, o których mowa w ust. 1.
- Srebrną Odznakę zatwierdza Kapituła Odznaczeń na wniosek: Zarządu lub Prezydium Zarządu PZHK, Zarządu Związku Wojewódzkiego / Okręgowego, Zarządu Związku Rasowego lub Użytkowego oraz Sekcji PZHK.
§ 5
- Kapituła Odznaczeń, w składzie 5 osób, powoływana jest przez Zarząd PZHK spośród członków Zarządu oraz innych doświadczonych działaczy PZHK.
- Zarząd PZHK wyznacza Przewodniczącego Kapituły Odznaczeń.
- Kadencja członków Kapituły Odznaczeń trwa 4 lata i zgodna jest z kadencją Władz PZHK.
- Kapituła rozpatruje wnioski zgłoszone do jej akceptacji, weryfikując ich zgodność z niniejszym regulaminem i rzetelnością uzasadnienia.
- Kapituła podejmuje inicjatywę, o której mowa w § 4 ust. 3 na wniosek co najmniej 2 jej członków, którzy powinni przedstawić Kapitule pisemne uzasadnienie wniosku.
- Przewodniczący Kapituły zwołuje posiedzenia w zależności od potrzeb, sporządzając protokół, który przedkłada Zarządowi PZHK.
- Do zadań Kapituły należy również opiniowanie wniosków kierowanych do PZHK o nadanie odznaczeń państwowych oraz nadanie odznaki honorowej „Zasłużony dla Rolnictwa”.
§ 6
Rejestr Honorowych Tytułów, Odznak, Statuetek prowadzi biuro PZHK, pod nadzorem Kapituły Odznaczeń.