Szanowni Delegaci,
Zarząd PZHK uważa, że w okresie kolejnych 2 lat Związek powinien skoncentrować swoje działania na:
- Zidentyfikowaniu i zaopatrzeniu w paszporty jak największej liczby koni w kraju oraz rozwijaniu bazy danych, szczególnie koni hodowlanych.
- Ochronie krajowego rynku, m. in. poprzez promocję ras rodzimych i generalnie koni polskiej hodowli. Działania te powinny mieć na celu zwiększenie opłacalności rodzimej produkcji. Promocji powinno służyć m. in. pismo PZHK „Hodowca i Jeździec”
- Objęciu statusem ras zagrożonych większej ilości rodzimych ras i odmian koni oraz poprzez działania promocyjne kreowaniu mody na wykorzystywanie własnych zasobów genetycznych koni.
- Opracowaniu, w porozumieniu z zainteresowanymi instytucjami, wieloletniego programu zagospodarowania pogłowia koni w Polsce, zawierającego. wszelkie, możliwe zagadnienia związane z hodowlą koni i ich wykorzystaniem.
Poza tym:
- W rasach, w których krajowa populacja jest największa w Europie, podjąć starania o uzyskanie prawa prowadzenia księgi pochodzenia, jako jednego z elementów promocji polskich koni.
- Stworzyć w biurze PZHK komórkę odpowiedzialną za kontakty z UE w sprawach związanych z hodowlą koni, szczególnie w zakresie prawnych zmian dotyczących tej hodowli i badającej możliwości korzystania z unijnych programów dla rolnictwa i obszarów wiejskich.
- Podjąć starania o otworzenie księgi dla kuców i koni małych.
Przedkładając Szanownym Delegatom i Gościom sprawozdanie z działalności Związku, chciałbym podziękować wszystkim hodowcom i działaczom zaangażowanym społecznie w działalność Związku.
Szczególne słowa podziękowania kieruję do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii, za zrozumienie naszych problemów i pomoc w uzyskaniu uprawnień do identyfikacji koni. Dziękuję Polskiemu Związkowi Jeździeckiemu i liczę, że nasza współpraca w przyszłości będzie dalej rozwijać się dla dobra polskiej hodowli i jeździectwa. Mam również nadzieję na lepszą współpracę z Agencją Nieruchomości Rolnych. Dziękuje Stadom Ogierów i zachęcam do intensywnych kontaktów ze Związkami dla jeszcze lepszej służby hodowcom i hodowli. Dziękuję Federacji Związków Producentów Rolnych oraz wszystkim jednostkom naukowym współpracującym z naszą organizacją.
I na koniec dziękuję wszystkim pracownikom Okręgowych Związków Hodowców Koni i Polskiego Związku Hodowców Koni za zaangażowanie w pracy w tych trudnych dla Związku czasach.